Vesmírna loď Dragon priviezla zásoby na ISS

, Autor:
Recyklovaná bezpilotná nákladná vesmírna loď Dragon súkromnej spoločnosti SpaceX dorazila v nedeľu na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).

(c)2017 NASA

(SITA/AP) - Astronauti z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) použili na jej zachytenie robotické rameno stanice. Rovnaká loď doviezla zásoby na ISS aj v roku 2015 a je pritom druhá, ktorá sa vrátila na vesmírnu stanicu. "Je skvelé vidieť Dragon opäť na ISS," skonštatovali z riadiaceho strediska.

 

Loď odštartovala v piatok z Mysu Canaveral na Floride s pomocou už použitej rakety Falcon. SpaceX v snahe čo najviac znížiť náklady na lety do vesmíru po prvý raz použili recyklovanú raketu spolu s recyklovanou kapsulou.

 

Dragon na ISS priviezol takmer 2,3 tony zásob, medzi nimi i laboratórne myši a semená jačmeňa. Druhé menované sú určené na experiment výrobcu piva, ktorý chce zistiť, ako semená vyklíčia v beztiažovom stave. Špeciálnym darčekom pre astronautov by mala byť kópia najnovšej snímky z vesmírnej ságy Star Wars s podtitulom Poslední Jediovia, ktorú im NASA plánuje poslať elektronicky.

 

Na ISS je aktuálne trojčlenná posádka v zložení Rus Alexander Misurkin a Američania Joe Acaba a Mark Vande Hei. Už v utorok by sa však k nim mali pridať Rus Anton Škaplerov, Japonec Norišige Kanai a Američan Scott Tingle, ktorí dnes v kozmickej lodi Sojuz vyštartovali z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane.

 

Dragon by mal na vesmírnej stanici zotrvať do polovice januára.


(c) 2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.