Výkonný čínsky ďalekohľad WFST zameraný na hľadanie supernov už poslal svoju prvú snímku

16.10.2023V oblasti tibetskej náhornej plošiny bol postavený nový výkonný čínsky ďalekohľad WFST (Wide Field Survey Telescope). V týchto dňoch bola zverejnená jeho prvá snímka, ktorou je galaxia v Androméde. Tú nasnímal 17. septembra tohto roku.

Európsky teleskop Euclid úspešne vyslali za objavovaním tajomného temného vesmíru

02.07.2023Európsky vesmírny teleskop Euclid odštartoval na rakete SpaceX Falcon 9 z Mysu Canaveral na Floride 1. júla 2023 o 17:12 SELČ. Úspešný štart predstavuje začiatok ambicióznej misie na odhalenie podstaty dvoch záhadných komponentov. nášho vesmíru: temná hmota a temná energia, a aby nám pomohol...

Za našim prahom leží mimoriadne vzácna čierna diera, tvrdia vedci

24.05.2023Čierne diery sú najexotickejšie objekty vo vesmíre. Predpovedal ich Einstein vo svojej teórii relativity, no nemyslel si, že môžu byť skutočné. Výskyt týchto objektov vo svojej teórii považoval za dôkaz toho, že je jeho práca neúplná. Až roky na to sa podarilo potvrdiť existenciu prvej čiernej...

Po prvý raz sa podarilo v laboratóriu vyrobiť víriace "prstence čiernej diery"

12.05.2023Anglickým vedcom sa podarilo vytvoriť prstence horúcej plazmy, ktoré napodobňujú žiariace akrečný disky, ktoré obrovskou rýchlosťou rotujú okolo čiernych dier. Laboratórne experimenty by mohli objasniť, ako čierne diery rastú a ako zrútená hmota formuje hviezdy. Keď sa hmota približuje k čiernym...

Webb zachytáva len zriedka videnú predohru supernovy

23.03.2023Wolf-Rayetova hviezda je vzácnou predohrou záverečného aktu masívnej hviezdy: výbuchu supernovy. Ako jedno zo svojich prvých pozorovaní v roku 2022 vesmírny teleskop Jamesa Webba NASA/ESA/CSA zachytil Wolf-Rayetovu hviezdu WR 124 v bezprecedentných detailoch.

Kvantový detektor NASA dosiahol popredný svetový míľnik

02.03.2023Nový detektor vyvinutý JPL a Caltech by mohol zmeniť spôsob, akým si kvantové počítače, ktoré sa nachádzajú tisíce kilometrov od seba, vymieňajú obrovské množstvá kvantových údajov.

Webbov obrázok mesiaca: špirálová galaxia NGC 7469

29.12.2022Webbovmu obrázku mesiaca december dominuje NGC 7469, žiarivá, čelne umiestnená špirálová galaxia s priemerom približne 90 000 svetelných rokov, ktorá leží približne 220 miliónov svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Pegas.

Webbov teleskop odhalili zhluk masívnych galaxií v procese formovania

25.10.2022Spektroskop Webbovho teleskopu v kombinácii s jeho infračervenou kamerou odhalili zhluk formujúcich sa masívnych galaxií okolo extrémne červeného kvazaru. Výsledok rozšíri naše chápanie toho, ako sa galaxie v ranom vesmíre zlúčili do kozmickej pavučiny.

HST rozpoznal ochranný štít, ktorý bráni pár trpasličích galaxií

29.09.2022Najväčšie satelitné galaxie Mliečnej dráhy, Veľké a Malé Magellanove mraky sa navzájom obiehajú a pri interakcii s našou domovskou galaxiou za sebou zanechávali stopy plynných zvyškov. A napriek tomu tieto trpasličie galaxie zostávajú nedotknuté, s pokračujúcou intenzívnou tvorbou hviezd.

Webov teleskop spochybňuje doterajšie kozmologické modely

02.09.2022Prekvapivo masívne vzdialené galaxie vyvolávajú otázky o ranom formovaní galaxií.

Novoobjavený, čudne pomalý pulzar by nemal vyžarovať rádiové vlny – no predsa ich vysiela

07.06.2022Pomalý pulzar sa nachádza v našej galaxii vzdialený približne 1300 svetelných rokov. Astronómovia pridali do zoznamu neutrónových hviezd nový druh, ktorý ukazuje širokú rozmanitosť kompaktných magnetických pozostatkov mŕtvych, kedysi masívnych hviezd.

Nedávno objavený dvojitý binárny systém je nestabilný

Orbitálne pohyby HD 74438. Poďakovanie: University of Canterbury, Mt John Observatory
18.05.2022Viacnásobné hviezdne systémy sú v Mliečnej dráhe veľmi bežné. Zatiaľ čo väčšina z týchto systémov sú binárne systémy pozostávajúce z dvoch hviezd, iné obsahujú tri, štyri alebo dokonca šesť hviezd. Tieto systémy majú tendenciu byť dosť stabilné, pretože nestabilné systémy majú tendenciu sa...

Bola objavená prvá exoplanéta s atmosférou podobnou Zemi

wasp189b
31.01.2022Astronómovia analyzovali jednu z najextrémnejších známych exoplanét, WASP-189b, a zistili, že má rôzne vrstvy atmosféry, podobne ako je tomu aj v prípade našej Zeme. Tam ale s podobnosťami končia. WASP-189b je exoplanéta s dvojnásobnou hmotnosťou ako má Jupiter, s teplotami v tisíckach stupňov.

"Mini" supermasívne čierne diery môžu obsahovať návody k rastu týchto obrov

mrk462
11.01.2022Objav supermasívnej čiernej diery v relatívne malej galaxii by mohol astronómom pomôcť odhaliť záhadu okolo toho, ako tie najväčšie čierne diery rastú.

Bola objavená ultraľahká a super rýchla extrasolárna planéta

gj-367b
20.12.2021Medzinárodný tím vedcov na čele s Inštitútom pre planetárny výskum DLR charakterizuje novoobjavenú extrasolárnu planétu GJ367b.