Slovensko by po vypustení kozmonauta a niekoľkých objektov opäť chcelo preniknúť do vesmíru

17.04.2024Slovensko ako krajina, ktorá pred 25 rokmi vyslala do vesmíru svojho jediného kozmonauta Ivana Bellu, sa chce v tejto oblasti presadiť aj inak. Vypustilo už tri vesmírne objekty v súvislosti s rozvojom výskumných a vedeckých činností vo vesmíre.

Na tretí pokus otestovali novú ťažkú nosnú raketu Angara-A5

11.04.2024Rusko na tretíkrát úspešne otestovalo novú ťažkú nosnú vesmírnu raketu Angara-A5. Raketa vzlietla z kozmodrómu Vostočnyj na Ďalekom východe.

Ruská raketa vyniesla na obežnú dráhu iránsky satelit

29.02.2024Ruská raketa vo štvrtok úspešne vyniesla na obežnú dráhu iránsky satelit. Ruská vesmírna agentúra Roskosmos informovala, že raketa Sojuz vyletela z kozmodrómu Vostočnyj a okrem iránskeho satelitu niesla aj 18 ruských družíc.

Prvý turecký astronaut sa vrátil domov z Medzinárodnej vesmírnej stanice

12.02.2024Prvý turecký astronaut sa v pondelok vrátil domov. Alper Gezeravci sa vo vlasti dočkal hrdinského privítania, keďže jeho misia na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) znamená pre "krajinu polmesiaca" veľkú prestíž a symbolizuje pokrok v oblasti v oblasti technológií a letectva.

Ruský kozmonaut Kononenko prekonal rekord v celkovej dĺžke pobytu vo vesmíre

04.02.2024Ruský kozmonaut Oleg Kononenko prekonal svetový rekord v celkovom čase strávenom vo vesmíre. V nedeľu o tom informovala ruská vesmírna agentúra Roskosmos. Päťdesiatdeväťročný inžinier strávil vo vesmíre už viac ako 878 dní a 12 hodín.

Odštartuje Artemis 2 na Mesiac v roku 2024? NASA má pred sebou veľa práce

27.12.2023Cieľom Artemis 2 je obletieť Mesiac koncom roka 2024 alebo možno 2025. Členovia posádky berú zodpovednosť na prípravu svojej misie veľmi vážne, keďže ich misia na Mesiac bude prvou misiou s ľudskou posádkou od pristátia Apolla 17 v roku 1972. Artemis 2 je prvou ľudskou misiou väčšieho programu...

Sonda Voyager 1 má problémy s komunikáciou

14.12.2023Sonda Voyager 1 amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) má pre technickú chybu problémy s komunikáciou a na Zem posiela nezmyselné údaje. Odborníci sa snažia problém vyriešiť, aby 46-ročná sonda mohla opäť posielať dáta zo svojej cesty dosiaľ neprebádaným kozmickým teritóriom za...

Raketa Elona Muska, ktorá má dopraviť ľudí na Mars, explodovala

18.11.2023Spoločnosť SpaceX miliardára Elona Muska v sobotu do vesmíru vypustila svoju megaraketu Starship, ale v dôsledku explózií v priebehu niekoľkých minút po štarte prišla o nosnú raketu aj o kozmickú loď.

Astronautkám pri výstupe do vesmíru spadla taška s náradím, ktorá teraz obieha okolo Zeme

14.11.2023Astronautky amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Jasmin Moghbeli a Loral O'Hara si počas výstupu do vesmíru z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) nepostrážili tašku s náradím. Ako referuje spravodajský web CNN, náradie tak teraz krúži po obežnej dráhe Zeme.

Po polročnej misii sa na Zem vrátili traja čínski astronauti

31.10.2023Traja čínski astronauti sa v utorok ráno vrátili na Zem po šiestich mesiacoch na palube čínskej vesmírnej stanici. Ťing Chaj-pcheng, Ču Jang-ču a Kuej Chaj-čchao v poriadku vystúpili z návratovej kapsuly v blízkosti centra vypúšťania satelitov Ťiou-čchüan na okraji púšte Gobi, uviedla oficiálna...

NASA pripravuje základný stupeň Artemis II na Mesiac na záverečnú fázu montáže

14.10.2023NASA a partneri, Aerojet Rocketdyne a Boeing, nainštalovali všetky štyri motory RS-25 do základného stupňa rakety SLS (Space Launch System) pre misiu agentúry Artemis II, čo signalizuje, že základná fáza sa blíži k dokončeniu. Po dokončení bude SLS odoslaný do Kennedyho vesmírneho strediska NASA...

Český ďalekohľad QUVIK poletí do vesmíru. Astrofyzici z Masarykovej univerzity budú riadiť vedeckú časť projektu

26.09.2023Projekt prvého českého vesmírneho ďalekohľadu QUVIK, ktorého vedeckú časť budú riadiť astrofyzici z Masarykovej univerzity, dostal zelenú. Odborníci z Ministerstva dopravy SR a Európskej vesmírnej agentúry (ESA) vybrali zo siedmich špičkových českých vesmírnych projektov dva. Jedným z nich je...

Úspešne vypustili raketu s lunárnym modulom a röntgenovým teleskopom na výskum vzniku vesmíru

07.09.2023Japonsko vo štvrtok vypustilo raketu s röntgenovým teleskopom, ktorý bude skúmať počiatky vesmíru, a tiež malý lunárny modul. Japonská agentúra pre výskum vesmíru (JAXA) vysielala štart rakety HII-A z vesmírneho strediska Tanegašima na juhozápade Japonska v priamom prenose.

Sonda LRO pozorovala kráter, ktorý pravdepodobne spôsobil dopad Luny 25

31.08.2023Sonda Lunar Reconnaissance Orbiter – zobrazila nový kráter na povrchu Mesiaca, ktorý je pravdepodobne miestom dopadu ruskej misie Luna 25. Motor Luny-25 sa nevypol včas, čo spôsobilo jej dopad na povrch Mesiaca 19. augusta.

Lunárny modul Luna-25 zlyhal, po zrážke s Mesiacom prestal existovať

20.08.2023Ruský lunárny modul Luna-25 sa týždeň po štarte „zrazil s Mesiacom a prestal existovať“. V nedeľu to potvrdila ruská vesmírna agentúra Roskosmos.