Po šiestich mesiacoch na obežnej dráhe sa na Zem vrátili štyria astronauti

12.03.2024Štyria astronauti zo štyroch rôznych krajín sa v utorok vrátili späť na Zem po tom, ako absolvovali polročnú misiu na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Kapsula spoločnosti SpaceX preletela pred úsvitom v tme ponad územie USA a dopadla do Mexického zálivu pri pobreží Floridy.

Prvý turecký astronaut sa vrátil domov z Medzinárodnej vesmírnej stanice

12.02.2024Prvý turecký astronaut sa v pondelok vrátil domov. Alper Gezeravci sa vo vlasti dočkal hrdinského privítania, keďže jeho misia na ISS znamená pre "krajinu polmesiaca" veľkú prestíž a symbolizuje pokrok v oblasti v oblasti technológií a letectva.

Raketa SpaceX so štyrmi astronautmi dorazila na Medzinárodnú vesmírnu stanicu

03.03.2023Na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) v piatok dorazila na šesťmesačnú misiu nová posádka. Raketa Falcon spoločnosti SpaceX priviezla aj prvého astronauta z arabského sveta - Sultán an-Nijádí je pritom len druhým Emirátčanom, ktorý sa dostal do vesmíru.

Medzinárodná vesmírna stanica sa zrúti na Zem v roku 2031

ISS 2031
04.02.2022ISS sa v uvedenom roku kontrolovane zrúti do oblasti Pacifiku známej ako bod Nemo alebo oceánsky pól nedostupnosti.

NASA poskytuje aktualizovaný plán životnosti ISS

iss nauka
04.02.2022ISS je jedinečné laboratórium, ktoré prináša obrovský vedecký, vzdelávací a technologický vývoj v prospech ľudí na Zemi a umožňuje nám cestovať do hlbokého vesmíru. Záväzok administratívy prezidenta USA Bidena predĺžiť prevádzku ISS do roku 2030 umožní Spojeným štátom pokračovať vo využívaní...

Na vesmírnej stanici Tchien-kung pristála posádka lode Šen-čou 13

sen-cou-13
20.10.2021Čínska vesmírna loď Šen-čou 13 s trojčlennou posádkou na palube sa v sobotu spojila s vesmírnou stanicou Tchien-kung. Kozmonauti majú vo vesmíre zostať rekordných šesť mesiacov.

Herečka a režisér letia na ISS, kde nakrútia prvý film vo vesmíre

iss-film
05.10.2021Ruská herečka a filmový režisér v utorok vyleteli k ISS, kde nakrútia vôbec prvý film vo vesmíre. Julija Peresildová a Klim Šipenko sú na palube vesmírnej lode Sojuz spolu s kozmonautom Antonom Škaplerovom. Ich loď vzlietla podľa plánov o 13:55 miestneho času (10:55 stredoeurópskeho letného času)...

Rusi pripisujú incident s modulom Nauka krátkodobému zlyhaniu softvéru

iss nauka
02.08.2021Ruskí predstavitelia pripisujú incident, pri ktorom nový ruský laboratórny modul vo štvrtok na krátko posunul ISS z určenej pozície, softvérovému problému.

Duo astronautov na ISS vystúpilo do otvoreného vesmíru, aby pripravili pôdu pre nový modul

roscosmos iss 0206
04.06.2021Dvaja ruskí kozmonauti v stredu vystúpili z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) do otvoreného vesmíru, aby sa pripravili na príchod nového ruského modulu.

Astronauti z Medzinárodnej vesmírnej stanice pristáli v Mexickom zálive

spacex-undocks
05.05.2021Misia spoločnosti SpaceX v nedeľu bezpečne dostala na Zem štyroch astronautov z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Kapsula Dragon s padákom dopadla do vôd Mexického zálivu pri pobreží Panama City na Floride krátko pred treťou hodinou ráno tamojšieho času.

Traja astronauti sa vrátili na Zem z vesmírnej stanice

kazakhstan russia space station
22.04.2021Americká astronautka a jej dvaja ruskí kolegovia sa po šiestich mesiacoch na ISS v sobotu vrátili na Zem.

Nový typ kapsuly Dragon vezie na ISS vianočné darčeky i dobroty

dragon-sep 01
07.12.2020Spoločnosť SpaceX v nedeľu poslala k ISS novú, väčšiu verziu lode Dragon. Po prvý raz tak má vo vesmíre dve lode v rovnakom čase.

Vesmírna loď Crew Dragon sa pripojila k ISS

dragon iss
02.06.2020Vesmírna loď Crew Dragon spoločnosti SpaceX s dvojicou astronautov NASA sa v nedeľu 31. mája úspešne pripojila k ISS. Astronauti boli pripravení v prípade problémov prevziať kontrolu, no proces sa podaril automaticky.

Rusko pošle na ISS dvoch náhradných kozmonautov

iss vagner ivanishin
21.02.2020Ruská vesmírna agentúra Roskosmos pošle na Medzinárodnú vesmíru stanicu dvoch náhradných kozmonautov. Nikolaj Tichonov a Andrej Babkin nepôjdu do vesmíru "zo zdravotných dôvodov". Nahradia ich Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner. Na misiu vyrazia 9. apríla.

Na ISS dorazila britská komunikačná anténa

antena iss
20.02.2020Kapsula Cygnus v utorok priviezla na ISS náklad, ktorý obsahoval aj britskú komunikačnú anténu.