Sojuz s tromi astronautmi dorazil na ISS

, Autor:
Ruská vesmírna loď Sojuz s trojčlennou posádkou dorazila v sobotu približne o 23:00 SEČ na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), pričom poklopy medzi nimi sa otvorili dnes o 1:40.

(SITA) - Sojuz, ktorý štartoval v piatok z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane, dopravil na ISS trojicu astronautov - Američanku Peggy Whitson, Rusa Olega Novického a Francúza Thomasa Pesqueta. Tí sa tak pridali k Rusom Sergejovi Ryžkovovi a Andrejovi Borisenkovi a Američanovi Shaneovi Kimbroughovi, ktorí prileteli na ISS minulý mesiac, pričom na Zem sa vrátia koncom februára. Whitson, Novickij a Pesquet zostanú vo vesmíre o mesiac dlhšie.

 

Spomínaná Peggy Whitson sa vo veku 56 rokov vďaka tejto misii stala vôbec najstaršou ženou vo vesmíre, keď prekonala svoju krajanku Barbaru Morgan, ktorá bola v roku 2007 vo vesmíre ako 55-ročná. Po návrate z aktuálnej polročnej misie by mala prekonať aj súčasný americký rekord v celkovom počte dní strávených vo vesmíre. Ten má momentálne hodnotu 534 dní a jeho držiteľom je Jeffrey Williams. Whitson sa okrem toho vo februári stane prvou ženou, ktorá bude po druhý raz veliť ISS. Prvý raz bola veliteľkou stanice ešte v roku 2007, keď sa zas stala vôbec prvou ženou na tomto poste. Celkovo ide o jej tretí let do vesmíru.

 

Informácie pochádzajú z webstránky www.nasa.gov a archívu agentúry SITA.


(c) 2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.