Sojuz s troma astronautmi sa úspešne pripojil k ISS

, Autor:
Trojica strávi na Medzinárodnej vesmírnej stanici štyri mesiace, pričom na Zem by sa mala vrátiť v októbri

Kredit: NASA

(SITA) - Ruská vesmírna loď Sojuz s trojčlennou medzinárodnou posádkou sa dnes ráno úspešne pripojila k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Oznámil to americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Manéver vo výške takmer 409 kilometrov nad zemským povrchom sa uskutočnil o 6:06 SELČ bez komplikácií.

 

Ako ukázali zábery z priameho prenosu, ktorý streamovala NASA na svojej webstránke, posádka lode vstúpila do vesmírneho laboratória o 8:53 SELČ. Stalo sa tak po náročnej procedúre pripájania lode s ISS a uvoľňovania krytov na otvoroch, ktoré ich spájali. Spojené štáty americké mali na palube Sojuzu, ktorý odštartoval vo štvrtok v skorých ranných hodinách z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane, astronautku Kate Rubins. Spolu s ňou sa na ISS dostali Japonec Takuja Oniši a ruský kozmonaut Anatolij Ivanišin. Trojica astronautov doplnila posádku v zložení Američan Jeff Williams a Rusi Oleg Skripočka a Alexej Ovčinin. Na obežnej dráhe strávia štyri mesiace, pričom na Zem by sa mali vrátiť v októbri.


(c) 2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.