Sonda New Horizons poslala najvzdialenejšie snímky vesmíru

newhorizonsc
14.02.2018NASA zverejnila v piatok fotografie z doteraz najvzdialenejšieho bodu vo vesmíre, aké sa ľudstvu podarilo odfotografovať. Rekord vytvorila sonda New Horizons, ktorá 5. decembra odfotografovala najprv vzdialenú hviezdokopu pomenovanú Studňa prianí a o necelé dve hodiny nato svoj vlastný rekord...

Fascinujúce "čierne" Slnko 2017

zatmenie 01
14.12.2017Koróna, dokonale ionizovaná plazma, je najvrchnejšia vrstva atmosféry Slnka. Je síce riedka, ale je veľmi horúca a dynamická – častice z nej, predovšetkým elektróny, prúdia až na koniec heliosféry (tzv. slnečný vietor), teda do vzdialenosti okolo 100 astronomických jednotiek. Okolo Zeme letia...

Detaily o sonde InSight. ČO spôsobilo odklad?

insight
04.11.2017Kto to nestihol pred viac ako dvoma rokmi, mal ešte do 1. novembra poslednú šancu poslať svoje meno na Mars na palube americkej prieskumnej sondy InSight. Na diaľku sme mohli za túto možnosť danú všetkým opozdilcom poďakovať zistenej netesnosti francúzskeho seismometru.

Na objave prstenca pri Haumei má podiel aj SAV

haumei01
04.11.2017Teleso 136108 Haumea je objekt Edgeworthovho-Kuiperovho pásu (EKB) na periférii Slnečnej sústavy za dráhou Neptúna. Objavené bolo 28. decembra 2004, jeho dráha je veľmi excentrická.

Sonda Cassini zhorela v atmosfére Saturnu

cassini koniec
18.09.2017Kontrolné stredisko amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v kalifornskej Pasadene v piatok potvrdilo, že vesmírna sonda Cassini presne podľa plánu zhorela v atmosfére Saturnu. Zakončila sa tým jej takmer 20-ročná výskumná misia, ktorá okrem mnohých nových poznatkov o Saturne a...

Biela koróna a “čierne” Slnko z Ameriky

exp sun01
04.09.2017Ako dopadla expedícia za úplným zatmením Slnka, ktorej účastníkom bol aj známy slovenský "slniečkar" Dr. Vojtech Rušin? Čítajte ďalej.

Aj tatranské „čierne“ Slnko je v Nature

slnko eclipse
16.08.2017Toto zatmenie je výnimočné preto, že bude putovať cez celé Spojené štáty americké, od Oregonu do Južnej Karolíny. Tento úkaz so záujmom očakávajú nielen profesionálni vedeckí pracovníci, ale aj laická verejnosť. Odhaduje sa, že do pásu totality sa chystá okolo sedem miliónov návštevníkov.

NASA vyšle sondu k Slnku

sun-nasa
02.06.2017Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vyšle v lete budúceho roka sondu k nášmu Slnku. Vesmírna agentúra o tom informovala na stredajšej tlačovej konferencii na Chicagskej univerzite.

Na Jupiteri sneží, NASA púšťala aj tamojšiu hudbu

jupiter juno
02.06.2017Misia družice Juno, ktorá oblieta Jupiter a odosiela na Zem tie dosiaľ najpodrobnejšie možné informácie z najväčšej planéty našej Slnečnej sústavy, dospela k viacerým prekvapivým zisteniam. Na oboch póloch Jupitera objavila obrovské cyklóny, zistila, že póly sa od seba prekvapivo líšia, zachytila...

Sonda Schiaparelli nebola dostatočne pripravená na pristátie na Marse

schiaparelli sprava
02.06.2017Európska vesmírna agentúra (ESA) zverejnila finálnu správu o zničenej sonde Schiaparelli, ktorá sa vlani 19. októbra zrútila na Mars. Odborníci dospeli k záveru, že sonda bola nedostatočne pripravená na pristátie na Marse. Okrem toho vymenovali viacero odporúčaní pre nasledujúcu misiu na Mars.

NASA chce nájsť známky života na Jupiterovom mesiaci Európa

nasa jupiter europa
26.05.2017Už v najbližších zhruba desiatich rokoch by sa mohlo ukázať, či existujú známky života na Jupiterovom mesiaci Európa. Práve toto teleso, ktoré je len o málo menšie ako náš Mesiac a je celé pokryté hrubou vrstvou ľadu, je podľa vedcov v rámci našej Slnečnej sústavy jedným z najpravdepodobnejších...

Do sondy Cassini narazilo počas preletu medzi Saturnom a jeho prstencami iba niekoľko častíc

cassini prelet
05.05.2017Predstavitelia NASA informovali, že do sondy Cassini narazilo počas prvého preletu medzi Saturnovými prstencami a atmosférou planéty iba niekoľko miniatúrnych častíc. Odborníci sa pritom obávali, že sondu môžu zasiahnuť kusy hornín alebo ľadu, a preto jej anténu nastavili ako ochranný štít.

Sonda Cassini sa po úspešnom prelete medzi Saturnom a jeho prstencami spojila so Zemou

cassini grandfinale
05.05.2017Vesmírna sonda Cassini nadviazala kontakt so Zemou po tom, ako minulú stredu úspešne absolvovala prvý prelet medzi Saturnovými prstencami a atmosférou planéty. Signál zo sondy zachytili vedci z NASA pomocou radarovej stanice Goldstone v Kalifornii o 23:56 miestneho času (minulý štvrtok o 8:55...

Začala sa posledná fáza misie sondy Cassini

saturn cassini pia20021 hires
24.04.2017Vesmírna sonda Cassini absolvovala v sobotu posledný prelet okolo Saturnovho mesiaca Titan a následne sa dostala priamo k tejto planéte, čím odštartovala záverečnú fázu svojej misie. Tá sa skončí 15. septembra jej zničením v atmosfére Saturnu.

V Nature Geoscience publikovali pozoruhodné riešenia, ich teoretický model vyvinul Miroslav Kocifaj

Mars Valles Marineris
04.04.2017Interdisciplinarita a inovatívnosť sú jednými z hlavných čŕt súčasného výskumu. Ukazuje sa, že schopnosť promptne zareagovať na najnovšie vedecké výzvy vedie k vývoju nových technológií, získaniu nových fascinujúcich poznatkov, či vysvetleniu doposiaľ neobjasnených problémov.