ESA zverejnila detaily o zničenej sonde Schiaparelli

schiaparelli crashsite
29.11.2016Európska vesmírna agentúra (ESA) zverejnila 23. novembra detaily z predbežnej správy o zničenej sonde Schiaparelli, ktorá sa 19. októbra zrútila na Mars.

ESA získala detailnejšiu fotku zničenej sondy Schiaparelli

NASA schiaparelli
05.11.2016Sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) spravila novú fotografiu pristávacieho modulu Schiaparelli, ktorý sa v stredu 19. októbra zrútil na Mars. Snímka vo vysokom rozlíšení potvrdzuje, že modul sa pri neúspešnom pokuse o pristátie zničil a...

Sonda Schiaparelli pri dopade na povrch Marsu zrejme vybuchla

schiaparelli artist
27.10.2016Európska experimentálna sonda vyslaná na Mars dopadla na správne miesto, avšak nesprávnou rýchlosťou - a plná raketového paliva zrejme pri náraze explodovala. Vyplýva to z oznámenia Európskej vesmírnej agentúry (ESA).

Otáznik nad osudom modulu Schiaparelli

schiaparelli 19102016
20.10.2016Ani po pracovnej noci a vyhodnocovaní všetkých prijatých signálov nie je ešte oficiálne nič známe o osude výsadkového modulu EDM Schiaparelli. Zatiaľ je len zrejmé, že pred plánovaným časom dosadnutia modulu na povrch Marsu bol stratený nosný signál, prijímaný teleskopom GMRT (Giant Metrewave...

ESA stratila kontakt so sondou Schiaparelli tesne pred jej pristátím na Marse

Exo Mars2016 sekvencia
20.10.2016Európska vesmírna agentúra stratila včera kontakt s experimentálnou sondou Schiaparelli, vyslanou na Mars, tesne pred jej plánovaným pristátím na červenej planéte. Podľa vyjadrenia vedcov to nie je dobré znamenie pre pristávací modul, ale zatiaľ je priskoro na to, vzdávať sa nádeje.

Na Jupiterovom mesiaci Európa pozorovali možné výtrysky pary

europa02-photoa-plumes
27.09.2016Ak by sa ich existencia potvrdila, Európa by bola po Saturnovom Encelade druhým mesiacom v Slnečnej sústave, kde odborníci takýto jav pozorovali.

Sonda Juno poslala dosiaľ najlepšie fotografie Jupitera

jupiter 01
13.09.2016Americká sonda Juno poslala na Zem dosiaľ najlepšie fotografie planéty Jupiter. Na obrázkoch vidno mohutné búrky v oblasti jeho severného pólu. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

Sonda Rosetta našla modul Philae

philae nw
13.09.2016AKTUALIZOVANÉ: Sonde Rosetta Európskej vesmírnej agentúry (ESA) sa pravdepodobne podarilo nájsť modul Philae, ktorý sa od novembra 2014 nachádza na kométe 67P/Churyumov-Gerasimenko. Vedci z ESA tak zistili presnú polohu neaktívneho modulu, ktorého misiu oficiálne ukončili tento rok vo februári.

Sonda Juno vykonala rekordne blízky oblet okolo Jupitera

juno main 2 north polar full-disk a
02.09.2016Americká vesmírna sonda Juno vykonala v sobotu prvé priblíženie sa k planéte Jupiter. Na jeho obežnej dráhe je toto zariadenie, prevádzkované Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA), od začiatku júla. Sonda preletela nad Jupiterom vo výške 4200 kilometrov.

Veľká červená škvrna na Jupiteri zohrieva jeho atmosféru

Jupiter VCS 072016
11.08.2016Takzvaná Veľká červená škvrna, obrovská búrka, ktorá na Jupiteri trvá už niekoľko stoviek rokov, zohrieva hornú vrstvu atmosféry planéty. V štúdii publikovanej v magazíne Nature to tvrdí medzinárodný tím vedcov.

Čínske lunárne vozidlo ukončilo po 31 mesiacoch svoju činnosť

change-lander-jan-2014-panaroma
11.08.2016Čínske lunárne vozidlo Nefritový králik po 31 mesiacoch činnosti plánovane prestalo so zberom údajov na povrchu Mesiaca. Informovali o tom 3. augusta čínske štátne médiá.

Mesačnú kotlinu s Morom dažďov vytvoril obrovský asteroid

mareimbrium Peter Schultz
22.07.2016Jeden z najväčších kráterov na Mesiaci vznikol po zrážke s asteroidom, ktorý mal priemer viac ako 250 kilometrov. Vesmírne teleso dopadlo na mesačný povrch približne pred 3,8 miliardami rokov a vytvorilo kotlinu širokú asi 1 200 kilometrov, v ktorej vzniklo takzvané More dažďov (po latinsky Mare...

Družica Juno poslala prvú snímku z obežnej dráhy Jupitera

juno jupiter 01
22.07.2016Družica Juno amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) poslala prvú fotografiu z obežnej dráhy Jupitera. Snímku, ktorá zobrazuje tri zo štyroch veľkých mesiacov planéty - Io, Európu a Ganymedes, vytvorila družica 10. júla, keď sa nachádzala približne 4,3 milióna kilometrov od...

Družica Juno sa úspešne dostala na obežnú dráhu Jupitera

juno jupiter
09.07.2016Americká družica Juno sa v utorok podľa plánov dostala na eliptickú obežnú dráhu okolo planéty Jupiter.

Vedci tvrdia, že objavili dôkazy cunami na Marse

mars1
20.05.2016Medzinárodný tím výskumníkov poukazuje na významnú redistribúciu sedimentov na povrchu červenej planéty.