Prvé fotografie z rovera na Marse

, Autor:
Čína zverejnila prvé zábery z Marsu, ktoré tam zhotovil jej rover Ču-žung. Jedna snímka zobrazuje pohľad spred stroja - plochú marťanskú krajinu, ďalšia zase pohľad zozadu na solárne panely rovera.

Pohľad spredu ukazuje rovinatú krajinu Utopie Planitia. Foto: CNSA

Pohľad zozadu zobrazuje rozložené solárne panely a komunikačnú anténu. Foto: CNSA

(SITA) -  Čínska národná vesmírna agentúra (CNSA) zverejnila fotografie na svojej webstránke, kde je tiež pár krátkych videí zachytávajúcich moment, keď sa kapsula s roverom odpája od orbitera Tchien-wen-1. Zábery z Marsu podľa spravodajského portálu BBC ukazujú čisté nasadenie kritických zariadení po pristátí rovera.

 

Čína po prvý raz so svojou vesmírnou sondou na Marse pristála v sobotu. Stala sa tak druhou krajinou po Spojených štátoch, ktorej sa úspešne podarilo pristáť so svojím strojom na Červenej planéte a po značný čas ho tam prevádzkovať. Čínski vedci dúfajú, že šesťkolesový robot bude na planine Utopia Planitia, kde pristál, fungovať najmenej 90 marťanských dní.

 

Ču-žung, ktorý váži zhruba 240 kilogramov, bude hľadať dôkazy o živote a skúmať geológiu. Prístroje na jeho palube dokážu posudzovať zloženie miestnych skál či počasie na planéte. Stroj má dokonca aj radar na hľadanie podzemnej vody a ľadu.

 

Čínsky Ču-žung pristál na Marse po tom, čo tam vo februári USA úspešne nasadili svoj rover Perseverance. Európska vesmírna agentúra v spolupráci s ruskou agentúrou Roskomos plánujú na budúci rok na planétu vyslať svoj rover Rosalind Franklin.

 

https://www.bbc.com/news/science-environment-57172346


(c) 2021, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.