Najvzdialenejšie skúmané teleso dostalo nový názov Arrokoth

, Autor:
Nachádza sa v Kuiperovom páse a objavili ho v roku 2014.

Autor: AP

SITA - Najvzdialenejšie teleso, ktoré dosiaľ ľudstvo skúmalo, má oficiálny názov Arrokoth. Nachádza sa približne 6,5 miliardy kilometrov od Zeme a v jazyku indiánov z amerického kmeňa Powhatan znamená "obloha". V utorok o tom informovali zástupcovia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

 

Arrokoth sa nachádza v Kuiperovom páse, za orbitou Neptúna a objavili ho v roku 2014 pomocou Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu. Okolo telesa preletela 1. januára 2019 sonda New Horizons. V tom čase sa nazývalo Ultima Thule.

 

Nové pomenovanie vybrali na základe spojitosti kmeňa Powhatan s oblasťou Chesapeake Bay, ktorá sa rozprestiera v štátoch Virginia a Maryland, pričom v druhom menovanom sa nachádzajú aj strediská spojené s projektami sondy New Horizons a Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu. "Meno Arrokoth odzrkadľuje inšpiráciu pri pohľade na oblohu a premýšľanie o hviezdach a ďalších svetoch," uviedol vedec Alan Stern zo Southwest Research Institute.

 

NASA vyhlásila, že použitie názvu povolili aj predstavitelia spomínaného kmeňa. Výber mena takisto schválili Medzinárodná astronomická únia a Centrum pre malé planétky.


(c) 2019, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.