Saturn predbehol Jupiter, má najviac mesiacov

, Autor:
Celkový počet nám známych mesiacov Saturnu stúpol na 82. Jupiter ich má 79.

(SITA) - Najviac mesiacov spomedzi planét našej Slnečnej sústavy už nemá Jupiter, ale Saturn. Vedci totiž objavili dvadsať nových mesiacov obiehajúcich okolo Saturnu, o ktorých sa doteraz nevedelo. Celkový počet nám známych mesiacov Saturnu tak stúpol na 82, čo znamená, že Saturn už vedie o tri mesiace nad Jupiterom, okolo ktorého sme zaregistrovali 79 mesiacov. O objave informovalo v pondelok Centrum pre malé planétky Medzinárodnej astronomickej únie (MPC IAU).

 

Novoobjavené mesiace Saturnu majú priemer okolo piatich kilometrov, tri z nich obiehajú okolo tejto planéty rovnakým smerom, ako ona sama rotuje, zvyšných sedemnásť okolo nej obieha retrográdne.

 

Nové mesiace sa podarilo objaviť vďaka tomu, že vedci použili nové algoritmy pri "lúštení" starších snímok Saturnu, ktoré už pred desiatimi rokmi zhotovil obrí teleskop Subaru na havajskej sopke Mauna Kea.

 

Pôvodný článok: https://www.theguardian.com/science/2019/oct/07/saturn-overtakes-jupiter-as-host-to-most-moons-in-solar-system


(c) 2019, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.