Sonda InSight zaznamenala prvé otrasy na Marse

, Autor:
Sonda InSight amerického NASA zachytila na Marse jemné dunenie. Mohlo by ísť o vôbec prvé zaznamenané otrasy na tejto planéte.

Autor: NASA

(SITA/AP) - Seizmický monitor sondy 6. apríla nahral a odmeral slabý signál, oznámili vedci minulý týždeň svoje zistenia. Aj keď dunenie znie ako ľahký vietor, vedci veria, že zvuk pochádza z vnútra červenej planéty.

 

Ako uviedol Philippe Lognonne z Parížskeho inštitútu fyziky, ktorý má experiment na starosti, je fascinujúce mať definitívne dôkaz, že Mars je stále seizmicky aktívny. "Na takýto signál sme čakali mesiace," pokračoval vo vyhlásení Lognonne.

 

Mars nie je tak geologicky aktívny ako Zem a ako Mesiac postráda tektonické platne. Vedci stále analyzujú dáta, rovnako tiež ešte tri slabšie seizmické signály, ktoré zaznamenali od polovice marca. Veria, že im skúmanie otrasov napovie viac o tom, ako sa skalnatá planéta formovala.

 

Sonda InSight pristála na Marse minulý rok 26. novembra. Francúzsky seizmologický merací prístroj umiestnili v decembri priamo na povrch Marsu.


(c) 2019, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.