Nová generácia teleskopov bude môcť lepšie preskúmať planéty, podobné Zemi

, Autor:
Teleskop Jamesa Webba poletí do vesmíru niekedy na budúci rok a odštartuje novú éru objavovania vesmíru.

V roku 2021 by mala americká NASA vypustiť do vesmíru teleskop Jamesa Webba. Ten odštartuje novú generáciu vesmírnych teleskopov. Jeho misia bude začínať tam, kde iné teleskopy, ako napríklad Hubblov, Keplerov, či Spitzerov, skončili. Ako píše portál space.com, okrem objasňovania najväčších kozmických záhad, bude pátrať aj po potenciálne obývateľných exoplanétach.

Jeho úlohou bude taktiež charakterizovať atmosféru daných planét. V tom sa vesmírny teleskop Jamesa Webba líši od svojich predchodcov. Odhaliť tajomstvá atmosfér vesmírnych svetov mu pomôžu odhaliť citlivé infračervené senzory tak, ako sa to nepodarilo doposiaľ žiadnemu satelitu. Avšak NASA prednedávnom zistila, že planéty s hustou atmosférou môžu mať aj vrstvu oblakov, ktoré budú sťažovať každý pokus o preskúmanie planéty.

Celé roky používali vedci na odhaľovanie planét metódu tranzitu, ktorá sa ukázala byť užitočným nástrojom na odhalenie atmosférického zloženia planét. Keď planéta prejde popred svoju domovskú hviezdu, svetlo prejde ich atmosférou, čo odhalí jej zloženie.

Nový postup práce

Zatiaľ sa táto metóda ukázala byť užitočná v prípade masívnych planét, ktoré obiehajú hviezdu vo väčšej vzdialenosti. V prípade menších planét, podobných veľkosťou našej Zemi, ktoré obiehajú v menších vzdialenostiach v tzv. obývateľnej zóne, táto metóda až tak efektívna nebola.

Práve z tohto dôvodu astronómovia nedočkavo čakajú na príchod teleskopov novej generácie, ktorým je aj teleskop Jamesa Webba. Tieto teleskopy používajú novú metódu na odhalenie zloženia atmosféry, transmisijnú spektroskopiu. Pomocou tejto metódy budú skúmať spektrum svetla, prechádzajúceho cez atmosféru a vedci tak budú môcť odhaliť prvky kyslíku, oxidu uhličitého, metánu a iných prvkov, spojených so životom.

Tím sa rozhodol zistiť, či bude teleskop Jamesa Webba schopný odhaliť tieto látky aj napriek oblakom, ktoré by sa v atmosfére mohli nachádzať. Ukázalo sa, že vodná para je jedinou látkou, s ktorou by mohol mať teleskop problém. Ostatné prvky by mal nájsť bez najmenších problémov. Vedci ale nehovoria, že odhalenie vodnej pary je pre teleskop nemožným počinom. Ide len o to, že potrebuje trochu viac času, než pri iných prvkoch.

Zdroj: https://vosveteit.sk/nova-generacia-teleskopov-bude-moct-lepsie-preskumat-planety-podobne-zemi/