Pred 25 rokmi vyniesli na orbitu Hubblov vesmírny ďalekohľad

, Autor:
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vypustil pred 25 rokmi na obežnú dráhu Zeme Hubblov vesmírny ďalekohľad, ktorý je jedným z najdôležitejších teleskopov v dejinách astronómie. Na orbitu ho 24. apríla 1990 vyniesol raketoplán Discovery, pričom ďalekohľad začal pracovať 20. mája.

(SITA/AP) - Hubblov vesmírny ďalekohľad, pomenovaný na počesť najvýznamnejšieho amerického astronóma 20. storočia Edwina Hubbla, absolvoval od svojho vypustenia už takmer 137-tisíc obletov Zeme, počas ktorých preletel približne 5,47 miliardy kilometrov. Vykonal už viac ako 1,2 milióna pozorovaní viac než 38-tisíc vesmírnych objektov, pričom tými najvzdialenejšími boli galaxie nachádzajúce sa 13 miliárd svetelných rokov od Zeme. Počas 25 rokov jeho fungovania uskutočnila NASA päť servisných misií.

Vedci vďaka tomuto teleskopu uskutočnili množstvo významných objavov a lepšie pochopili základné problémy astrofyziky. Dokázali napríklad potvrdiť existenciu masívnych čiernych dier nachádzajúcich sa v strede takmer každej galaxie, ďalej určiť vek vesmíru na 13,8 miliardy rokov, pozorovať planéty v iných slnečných sústavách či vyvrátiť teóriu o tom, že rozpínanie vesmíru sa spomaľuje. Hubblov vesmírny ďalekohľad poskytuje každý mesiac v priemere 829 gigabajtov údajov, pričom celkovo už vyprodukoval viac ako 100 terabajtov dát. Astronómovia na základe týchto informácií publikovali 12 800 štúdií.


(c) 2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.