Cubesat OMOTENASHI svoju misiu nesplní

22.11.2022Sonda OMOTENASHI japonskej vesmírnej agentúry JAXA so Zemou nekomunikuje a agentúra sa rozhodla pokusy o nadviazanie komunikácie, po niekoľkých dňoch snahy, ukončiť.

Modul Orion sa dostal k Mesiacu

21.11.2022Modul Orion amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v pondelok priletel k Mesiacu. Preletel pritom nad odvrátenou stranou Mesiaca a bol vzdialený len 130 kilometrov od jeho povrchu. Je to po prvý raz od programu Apollo spred 50 rokov, čo modul priletel k Mesiacu.

Najsilnejšia raketa NASA vyštartovala na testovací let v rámci programu Artemis

16.11.2022Z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride v stredu vyštartovala nová raketa amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Spojené štáty sa tak dostali o krok bližšie k návratu ľudí na Mesiac po skončení programu Apollo pred 50 rokmi.

Laureátom Csereho ceny SAS pri SAV za populárno-vedeckú činnosť za rok 2022 sa stal Ing. Peter Kaňuk

11.11.2022Slovenská astronomická spoločnosť pri Slovenskej akadémii vied (SAS pri SAV) si uvedomuje dôležitosť popularizácie vedy a techniky pre napredovanie a pokrok našej spoločnosti. Prostredníctvom tejto ceny, ktorá od roku 2018 nesie meno Dr. Elemera Csereho, významného popularizátora astronómie na...

V Poloninách rozšíria astronomické observatórium o nové pavilóny

11.11.2022V Národnom parku Poloniny (okres Snina) sa zrealizuje 13 rozvojových projektov mäkkého turizmu, z toho tri pod hlavičkou organizácií Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Okrem iného rozšíria astronomické observatórium o nové pavilóny a Poloniny zdigitalizujú. Projekt získal podporu z rezortu...

Verejnosť má možnosť pomenovať 20 nových exosvetov

11.11.2022Medzinárodná astronomická únia pripravila spoločne s národnými koordinátormi pre popularizáciu astronómie ďalší ročník projektu NameExoWorlds, kde má verejnosť do 11. decembra 2022 možnosť pomenovať niektorý z 20 exosvetov, ktoré sa stanú jednými z prvých cieľov nového Vesmírneho ďalekohľadu...

Astronómovia SAV vyvracajú mýty o nebezpečnom asteroide 2022 AP7

11.11.2022V internetovom a mediálnom priestore sa už niekoľko dní šíri správa o veľkom asteroide s názvom 2022 AP7, označovanom aj ako „zabijak planét“, ktorý sa približuje k Zemi. Vzhľadom na skutočnosť, že sa na medializované správy nabaľuje viacero nepravdivých informácií, sa Astronomický ústav SAV, v....

Ikonické observatórium na Skalnatom plese dostalo novú strechu

11.11.2022V stredu 9. novembra sa začal proces odovzdávania a prebratia stavby po ukončení opráv na budove observatória Astronomického ústavu SAV, v. v. i., (AsÚ SAV, v. v. i.) na Skalnatom plese. Od júna 2022 stavbári rekonštruovali hlavnú strechu observatória, strechu pozorovateľne a strechu prístavby...

Webbov teleskop odhalili zhluk masívnych galaxií v procese formovania

25.10.2022Spektroskop Webbovho teleskopu v kombinácii s jeho infračervenou kamerou odhalili zhluk formujúcich sa masívnych galaxií okolo extrémne červeného kvazaru. Výsledok rozšíri naše chápanie toho, ako sa galaxie v ranom vesmíre zlúčili do kozmickej pavučiny.

Dvojitý chvost systému Didymos-Dimorphos po dopade DART

25.10.2022HST zaznamenal dva prachové chvosty prachu vyvrhnuté z asteroidového systému Didymos-Dimorphos. Snímky dokumentujú pretrvávajúce následky dopadu DART 27. septembra.

Čiastočné zatmenie slnka 25. októbra 2022

20.10.2022V utorok 25. októbra 2022 sa Slnko, Mesiac a Zem dostanú na jednu priamku a na Zemi budeme môcť pozorovať zatmenie Slnka.

Desiatky slovenských firiem majú technologický potenciál na vstup do vesmírneho sektora

17.10.2022Desiatky slovenských firiem pôsobiacich v oblastiach strojárstva, elektrotechniky, vývoja materiálov alebo IT majú technologický potenciál na vstup do vesmírneho sektora.

Zuzana Čaputová ratifikovala zmluvu o pridružení Slovenska do Európskej vesmírnej agentúry

12.10.2022Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes ratifikovala parlamentom schválenú zmluvu o pridružení Slovenskej republiky do Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Hlava štátu o tom informovala vo svojom profile na sociálnej sieti a vysvetlila, že Slovensko potrebuje vesmír najmä preto, lebo je tam budúci...

V nedeľu bola zaznamenaná silná slnečná erupcia úrovne X1

05.10.2022Slnko v nedeľu o vyžarovalo silnú slnečnú erupciu s vrcholom o 22:25 LSEČ. Solar Dynamics Observatory zachytilo tento moment. Táto erupcia je klasifikovaná ako erupcia X1. Trieda X označuje najintenzívnejšie erupcie, zatiaľ čo číslo poskytuje viac informácií o jej sile.

Tímy NASA potvrdili, že Artemis 1 je v poriadku. Štart sa predpokladá v novembri

05.10.2022Tímy v Kennedyho vesmírnom stredisku NASA na Floride vykonali v piatok počiatočné inšpekcie s cieľom posúdiť potenciálne dopady hurikánu Ian.