Astronómovia zistili presnú farbu Mliečnej dráhy

, Autor:
Americkí astronómovia z University of Pittsburgh určili farbu galaxie Mliečna dráha, ktorej súčasťou je aj Zem. Na základe porovnania rôznych typov hviezd v iných galaxiách zistili, že Mliečna dráha má bielu farbu, konkrétne farbu čerstvého jarného snehu v čase hodinu po východe slnka alebo pred jeho západom. Vedci objav prezentovali na 219. stretnutí Americkej astronomickej spoločnosti v texaskom Austine.

(SITA) - Americkí astronómovia z University of Pittsburgh určili farbu galaxie Mliečna dráha, ktorej súčasťou je aj Zem. Na základe porovnania rôznych typov hviezd v iných galaxiách zistili, že Mliečna dráha má bielu farbu, konkrétne farbu čerstvého jarného snehu v čase hodinu po východe slnka alebo pred jeho západom. Vedci objav prezentovali na 219. stretnutí Americkej astronomickej spoločnosti v texaskom Austine.

"Pre astronómov je farba galaxie jedným z jej najdôležitejších parametrov. V podstate nám to hovorí, aké staré sú hviezdy v galaxii, kedy v nej tieto hviezdy vznikali, či sa tvoria aj v súčasnosti alebo sa vytvorili už pred miliardami rokov," uviedol Jeffrey Newman z University of Pittsburgh, ktorý spolu s kolegami potreboval zistiť farbu Mliečnej strany z vonkajšej strany. "Samozrejme, vidieť Mliečnu dráhu z vonkajšej strany je ťažké, pretože sme v jej vnútri. Je to však ešte horšie, pretože nielenže sa pozeráme na Mliečnu dráhu zvnútra, ale náš výhľad blokuje prach. Môžeme vidieť iba tisíc až dvetisíc svetelných rokov v akomkoľvek smere,“ dodal Newman.

Profesor Newman a jeho študent Tim Licquia preto postupne umiestňovali snímky Mliečnej dráhy na mapy iných galaxií, na ktoré sa dá pozerať z vonkajšej strany. Za týmto účelom zhromaždili údaje zo Sloan Digital Sky Survey s informáciami o približne milióne galaxií. Tieto údaje porovnali s tým, čo vedeli o celkovej hmote v Mliečnej dráhe a tiež o stupni formovania hviezd a následne hľadali blízke zhody medzi inými galaxiami. Z tých, ktoré sa najviac zhodovali s Mliečnou dráhou, spravili priemer, zistili akú majú farbu a podľa toho určili farbu samotnej Mliečnej dráhy.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.


(c) 2012, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.