Prvý let rakety LauncherOne od Virgin Orbit sa skončil neúspechom

virgin orbit-cosmic-girl
01.06.2020Spoločnosti Virgin Orbit Richarda Bransona sa v pondelok nepodaril prvý testovací let novej rakety LauncherOne. Misia predčasne skončila krátko po tom, čo raketu vypustilo nosné lietadlo. Kde sa stala chyba, nebolo po teste bezprostredne známe.

Americká armáda vyslala v máji do vesmíru svoj záhadný raketoplán

x-37b
01.06.2020Americké vojenské letectvo v máji úspešne vyslalo do vesmíru na ďalšiu tajnú misiu svoj vesmírny raketoplán X-37B. Na obežnú dráhu ho v nedeľu 17. mája z Mysu Canaveral vyniesla raketa Atlas 5.

Prototyp vesmírnej lode Starship SN4 od SpaceX prešiel kľúčovým testom

starship sn4
11.05.2020Prototyp vesmírnej lode Starship spoločnosti SpaceX, ktorá by v budúcnosti mala odviezť ľudí na Mesiac a Mars, prešiel kľúčovým testom. Stroj SN4 úspešne dokončil kryogenický test odolnosti, oznámil na sieti Twitter šéf firmy Elon Musk. Je to pritom prvý kompletný prototyp lode, ktorý tento test...

Čína predstavila názov vesmírnej misie na Mars

cina mars
11.05.2020Čínska národná vesmírna agentúra (CNSA) oznámila názov svojej prvej vesmírnej misie na Mars. Misia sa bude volať Tchien-wen 1 a podľa stanoviska agentúry by sa mala uskutočniť v "nadchádzajúcich mesiacoch". Informuje o tom televízia CNN.

NASA vyšle prvýkrát po 10 rokoch Američanov do vesmíru z USA a nie z Ruska

spacex crew
04.05.2020NASA vyšle v máji dvoch amerických astronautov na ISS z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Dlhé vesmírne lety môžu natrvalo zmeniť objem mozgu astronautov

dlhodobelety
17.04.2020U astronautov, ktorí absolvujú dlhodobé vesmírne lety, sa môže natrvalo zväčšiť objem mozgu a zdeformovať podmozgová žľaza (hypofýza). Naznačuje to nový výskum amerických vedcov, ktorého výsledky vyšli v odbornom časopise Radiology.

Zverejnili vylepšené zábery posádky Apolla 13

apollo13 recomp01
14.04.2020Techniky na úpravu obrazu pomohli po 50 rokoch poskytnúť ostrejší pohľad na život astronautov misie Apollo 13 amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

Boeing zopakuje testovací let kapsuly Starliner

boeing starliner
14.04.2020Spoločnosť Boeing zopakuje testovací let svojej vesmírnej kapsuly Starliner, v ktorej by mali v budúcnosti cestovať astronauti NASA.

Činnosť firmy OneWeb, ktorá chcela poskytnúť celosvetové internetové pokrytie, ochromil koronavírus

oneweb
30.03.2020Spoločnosť OneWeb, ktorá buduje sieť satelitov s cieľom poskytnúť širokopásmový internet po celom svete, požiadala v Spojených štátoch o bankrotovú ochranu pred veriteľmi.

Venezuela prišla o jediný vesmírny telekomunikačný satelit

venesat-1  1
30.03.2020Jediný venezuelský telekomunikačný satelit sa odklonil zo svojej dráhy a prestal fungovať. Šesťtonové zariadenie čínskej výroby vyslali do vesmíru v roku 2008.

ESA pozastavila činnosť ôsmich vesmírnych lodí

esa int
30.03.2020ESA pozastavila činnosť ôsmich vesmírnych lodí. Agentúra v dôsledku šírenia koronavírusu zredukovala počet zamestnancov v riadiacom centre v nemeckom Darmstadte a následne pozastavila zber dát a ďalšiu činnosť satelitov.

OneWeb poslal do vesmíru ďalších 34 internetových satelitov

soyuz bajkonur
30.03.2020OneWeb 21. marca vyslal na obežnú dráhu ďalších 34 satelitov, ktoré budú súčasťou konštelácie poskytujúcej širokopásmový internet po celom svete.

Christina Koch má po návrate z vesmíru problémy s rovnováhou a bolia ju svaly

christina koch
20.02.2020Americká astronautka Christina Koch, ktorá sa 6. februára po takmer 11-mesačnom pobyte na ISS vrátila spolu s dvomi kolegami na Zem, má problémy s rovnováhou a bolia ju svaly.

Iránskej rakete sa nepodarilo vyniesť komunikačný satelit na obežnú dráhu

iran rocket-afp file-17
10.02.2020Iránskej rakete sa v nedeľu nepodarilo vyniesť na obežnú dráhu komunikačný satelit Zafar 1.

OneWeb vyslal na obežnú dráhu prvú veľkú várku internetových satelitov

oneweb roskosmos
10.02.2020Spoločnosť OneWeb vypustila na obežnú dráhu Zeme 34 satelitov, ktoré budú súčasťou jej konštelácie poskytujúcej širokopásmový internet po celom svete.