Nemecká vláda podporuje plány na výstavbu kozmodrómu v Severnom mori

kozmodrom severnemore
14.09.2021Nemecká vláda podporuje plány na vybudovanie kozmodrómu v Severnom mori, ktorý by slúžil na vysielanie malých satelitov do vesmíru. Oznámil to minister hospodárstva Peter Altmaier.

Jeff Bezos a ďalší traja pasažieri absolvovali let do vesmíru, po pár minútach úspešne pristáli v Texase

blueorigin
29.07.2021Americký miliardár a zakladateľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos v utorok 20. júla úspešne absolvoval let do vesmíru. V rakete New Shepard s ním boli aj jeho brat Mark, 82-ročná letkyňa Wally Funková a víťaz aukcie - iba 18-ročný holandský tínedžer Oliver Daemen.

Miliardár Richard Branson vystúpil do vesmíru

virgin-galactic-u22
29.07.2021Britský miliardár Richard Branson vystúpil 11. júla do vesmíru na palube vlastnej "okrídlenej rakety" Unity. O deväť dní tak predbehol iného miliardára Jeffa Bezosa.

Čína vyslala prvú posádku na vesmírnu stanicu

Long March-2FY12
18.06.2021Čínska vesmírna loď Šen-čou 12 s trojčlennou posádkou sa spojila s vesmírnou stanicou Tchien-che. Informujú o tom čínske štátne médiá, podľa ktorých sa vesmírna loď s modulom stanice spojila približne šesť hodín po štvrtkovom štarte.

Jeff Bezos plánuje byť na palube prvého vesmírneho letu Blue Origin s posádkou

bezos
18.06.2021Americký podnikateľ Jeff Bezos bude na palube prvého letu s posádkou jeho vesmírnej spoločnosti Blue Origin. Oznámil to na službe Instagram s tým, že v rakete New Shepard s ním bude aj jeho brat a víťaz ešte trvajúcej aukcie. Let, ktorý odštartuje z Texasu, je naplánovaný na 20. júla, na výročie...

Čínski astronauti odletia na novú vesmírnu stanicu v júni, ich misia potrvá tri mesiace

naklad Tchien-che
04.06.2021Už tento mesiac odletí na novú čínsku vesmírnu stanicu trojčlenná posádka astronautov, ktorí na misii strávia tri mesiace. V nedeľu o tom informoval predstaviteľ čínskeho vesmírneho programu Jang Li-wej, ktorý sa v roku 2003 stal prvým čínskym kozmonautom vo vesmíre.

Peking vypustil nákladnú raketu so zásobami pre vesmírnu stanicu Tchien-che

Tianhe
04.06.2021Nákladná raketa prevážajúca zásoby pre novú čínsku vesmírnu stanicu odštartovala v sobotu z ostrova Chaj-nan v Juhočínskom mori. Ako informovala štátna tlačová agentúra Sin-chua, raketa Tchien-čou-2 vzlietla z kozmodrómu Wen-čchang o 20:50 miestneho času (14:50 SELČ) a niesla palivo a zásoby pre...

Firme Rocket Lab sa nepodarilo vyslať na orbitu satelity

rocket-lab-electon
18.05.2021Kalifornskej spoločnosti Rocket Lab sa v sobotu nepodarilo vyslať na orbitu satelity z Nového Zélandu. Problém nastal počas zážihu druhého stupňa rakety Electron. Tá niesla dva satelity na pozorovanie Zeme firmy BlackSky. "Dnešná anomália sa vyskytla po 17 úspešných štartoch rakety Electron,"...

Čína vyslala na obežnú dráhu hlavnú časť svojej vesmírnej stanice

china space station
05.05.2021Čína vo štvrtok 29. apríla vyslala na obežnú dráhu Zeme hlavný modul jej prvej stálej vesmírnej stanice. S modulom Tchien-che (v preklade Nebeská harmónia) vzlietla z kozmodrómu Wen-čchang na ostrove Chaj-nan nosná raketa Čchang-čeng 5B (Dlhý pochod 5B). Tá bude na orbite ešte týždeň, než dopadne...

Dvojka RTVS prinesie exkluzívny rozhovor s členom posádky Crew Dragon, štart letu do vesmíru odvysiela naživo

Crew-2-Falcon-9-
22.04.2021Diváci Dvojky budú opäť naživo svedkami špeciálnej udalosti. K Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) znovu vzlietne vesmírna loď Crew Dragon spoločností NASA a SpaceX. Všetky podstatné informácie o tejto výprave zaznejú z úst exkluzívnych hostí v relácii Experiment špeciál naživo v piatok 23....

SAE majú svoju prvú astronautku

emirates astronauts
16.04.2021Spojené arabské emiráty vymenovali svoju prvú astronautku. Jej meno je Núra Matrúši. Šejk Muhammad ibn Rášid Maktúm to oznámil na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Okrem toho potvrdil, že krajina má aj ďalšieho astronauta, ktorým je Muhammad Mullá.

Moskva druhý raz úspešne vypustila raketu novej generácie Angara A5

Angara A5-2020
21.12.2020Rusko v pondelok po druhý raz úspešne odpálilo ťažkú vesmírnu raketu novej generácie, ktorou chce Moskva dosiahnuť nezávislosť od iných krajín v rámci výskumu vesmíru. Raketa Angara A5 pomenovaná podľa sibírskej rieky vyštartovala z kozmodrómu Pleseck v Archangeľskej oblasti na severozápade Ruska.

ESA podpísala kontrakt na 86 miliónov eur s firmou, ktorá pozbiera vesmírny odpad v okolí Zeme

Clear Space-1
03.12.2020ESA uviedla, že podpísala kontrakt v hodnote 86 miliónov eur so švajčiarskou spoločnosťou ClearSpace SA. Tá by mala priniesť veľké množstvo orbitálneho odpadu naspäť na Zem.

Záhadným objektom na obežnej dráhe Zeme je 54-ročná raketa, nie asteroid

2020SO
03.12.2020Po tom, ako v septembri tento objekt objavili, ho najprv klasifikovali ako asteroid.

Kabinet schválil pridružené členstvo Slovenska v ESA

sr esa
07.10.2020Na pridružené členstvo v ESA by mal štát každoročne vyčleniť 4,5 milióna eur.