Program Artemis bol prvýkrát ohlásený v roku 2019. V tom čase NASA plánovala pristátie človeka na Mesiaci v roku 2028, ale vtedajší viceprezident Mike Pence povedal Národnej vesmírnej rade, že konečným termínom musí byť rok 2024. Pence povedal, že Spojené štáty sú v nových „vesmírnych pretekoch“ s Čínou a Ruskom a ako také by „pravidlá a hodnoty vesmíru“ určovali „tí, ktorí majú odvahu dostať sa na Mesiac ako prví a budú mať odhodlanie zostať na Mesiaci v rámci dlhodobého pobytu“.
Veľké vesmírne projekty však majú tendenciu meškať a prekračovať rozpočet kvôli problémom s vývojom, a preto veliteľ Artemis 2 Reid Wiseman zdôraznil, že bezpečnosť je dôležitejšia ako akýkoľvek termín. "Keď NASA povie, že je všetko pripravené na let, my sme pripravení letieť," povedal astronaut pre Space.com v exkluzívnom rozhovore 18. decembra 2023.
Misia Artemis 1 sa rovnako oneskorila oproti pôvodným plánom. Čiastočne aj kvôli dlhšiemu čakaniu kvôli výkonnej rakete Space Launch System (SLS) v testoch pred jej prvým štartom. To dopomohlo k tomu, že let Artemis 1 okolo Mesiaca a späť prebehol takmer bezchybne. NASA následne oznámila členov prvej ľudskej posádky Artemis s oneskorením päť mesiacov, 3. apríla 2023.
NASA sa z Artemis 1 v mnohom poučila, vrátane zmien v konštrukcii mobilnej odpaľovacej veže, aby sa znížilo poškodenie počas vzletov výkonnej SLS. Matt Ramsey, manažér misie NASA pre Artemis 2, tiež poukázal na aktualizáciu dátového systému pre novú misiu. "Bola to fuška," povedal, poslať živé video z Artemis 1 divákom kvôli malej dátovej kapacite na kozmickej lodi Orion.
"Budeme mať oveľa viac videí, ktoré budeme chcieť mať s posádkou." povedal Ramsey. "Aj keď musíte zachovať ich súkromie, určite sú chvíle, keď budeme môcť vysielať komunikáciu medzi posádkou a verejnosťou. Videovysielanie má vysokú prioritu." Požiadavka na výkon je preto zameraná na sieť NASA s názvom Deep Space Network, trio obrovských rádiových teleskopov na Zemi, ktoré agentúra používa na komunikáciu s množstvom svojich vesmírnych sond.
Posádku Artemis 2 tvoria:
- veliteľ Reid Wiseman,
- pilot NASA Victor Glover (ktorý bude prvým Afroameričanom, ktorý opustí nízku obežnú dráhu Zeme),
- astronautka a špecialistka na misiu NASA Christina Koch Koch (prvá žena) a
- astronaut CSA Jeremy Hansen (prvý Neameričan).
Medzinárodné zloženie posádky odráža prístup Artemis Accords pod vedením USA, súboru medzinárodných dohôd, ktoré rozdeľujú náklady na prieskum Mesiaca medzi zúčastnené štáty. K dnešnému dňu podpísalo dohody viac ako 30 krajín. Kanadská vesmírna agentúra poskytne robotické rameno Canadarm3 novej generácie pre budúcu vesmírnu stanicu NASA Gateway , ktorá bude obiehať Mesiac neskôr v tomto desaťročí, aby podporila pristátie ľudí na Mesiaci. Gateway bude tiež obsahovať moduly od Európskej vesmírnej agentúry a Japonskej agentúry pre výskum vesmíru, vďaka čomu získajú títo partneri miesta na budúcich misiách Artemis.
USA nie sú jedinou krajinou, ktorá buduje koalíciu na prieskum a pomoc pri osídľovaní Mesiaca. Čína rovnako pracuje na vybudovaní Medzinárodnej lunárnej výskumnej stanice s partnermi ako Rusko, Pakistan a Bielorusko. (Čína nie je partnerom v programe Medzinárodnej vesmírnej stanice, ale Rusko áno; spolupráca s ISS je jedným z mála ruských vesmírnych partnerstiev s USA, ktoré sa nerozpadlo v dôsledku prebiehajúcej vojny na Ukrajine).
Artemis 2 nie je misia, ktorej cieľom je pristátie na mesačnom povrchu. Cieľom posádky je oblet okolo Mesiaca a úspešný návrat na Zem. Ramsey povedal, že táto stratégia je potrebná na otestovanie výkonu kozmickej lode Orion na postupne vyšších a vyšších obežných dráhach Zeme, s posádkou na palube, predtým, ako im bude povolené pristátie na Mesiaci. Orion bude po prvý raz niesť astronautov a systém podpory života na Artemis 2, a preto NASA používa tento opatrný prístup namiesto priameho letu na obežnú dráhu Mesiaca, aký sme videli na Artemis 1.
Posádka lode Artemis 2 tiež precvičuje ďalšie postupy, ktoré sú v programe nové, vrátane systémov núdzového výstupu pre prípad, že by sa krátko pred štartom vyskytol problém. Zároveň prebieha výcvik v lodi Orion a príprava simulátora kozmickej lode pre budúce misie na základe spätnej väzby od posádky. Wiseman, Glover a Hansen sú vojenskí piloti, ktorí majú medzi sebou tisíce hodín lietania, zatiaľ čo Koch bol výskumníkom v Antarktíde v „izolovanom, uzavretom prostredí“ podobnom tomu, čo chce NASA cvičiť od astronautov pred letom do vesmíru.
Okrem toho, celá posádka už absolvovala dlhodobé misie na ISS, s výnimkou Hansena, ktorý má dlhoročné skúsenosti, ale za 15 rokov od svojho výberu ešte neštartoval do vesmíru. Hansen čakal tak dlho, pretože CSA má na ISS len príležitostné lety (podiel financií, ktoré vesmírna agentúra poskytuje partnerstvu ISS, priamo súvisí s podielom sedadiel pre astronautov, ktoré získa).
"Pre mňa je to trochu ťažké uveriť," povedal Hansen pre Space.com niekoľko hodín po jeho pridelení na Artemis 2 v Houstone, ale zdôraznil, že existuje dôvod, prečo bolo jedno miesto v posádke ponúknuté Kanade. Podľa jeho názoru je to vzhľadom na všetky skúsenosti z vesmírnej robotiky, ktoré ponúka. "Nie je to ako dar, ale preto, že prinášame skutočnú hodnotu."
Na rok 2024 sú naplánované cvičenia s členmi posádky Artemis 2 a ich zálohami. Záložná posádka nebola celá vymenovaná, jedinou istou členkou záložnej posádky je Jenni Gibbonsová z CSA, ktorá zálohuje Hansena. NASA svoje zálohy určí v najbližších mesiacoch. Edward Tabarah z CSA, šéf kanadského zboru astronautov, poznamenal, že je možné, že NASA a CSA využijú všetkých záložných astronautov na budúce misie na Mesiac, keďže každý jednotlivec bude pripravený nastúpiť na palubu lode Artemis 2, ak to bude potrebné.
"Absolvujú všetky školenia, aby boli pripravení," povedala Tabarah pre Space.com. Gibbons bude mať operačné úlohy s Artemis 2, ak zostane v pozícií zálohy, vrátane služby capcom (kapsulový komunikátor). Môže tiež pôsobiť ako rodinný kontakt pre Hansena, pretože všetci astronauti na vesmírnej misii majú vo svojom domácom astronautskom zbore jednotlivca, ktorý pomáha ich rodinám.
Tiež je potrebné pripraviť všetok hardvér pre misiu Artemis 2. Väčšina z toho je už v Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride v rôznych fázach testovania a montáže – napríklad kozmická loď Orion a časti podpory SLS. V Marshallovom vesmírnom centre v Alabame sa spracováva etapový adaptér, ktorý spojí Orion s horným stupňom SLS . "Myslím si, že jediným ďalším hlavným hardvérovým prvkom, ktorý nebol dodaný, je základná fáza SLS," dodal Ramsey. Tá je momentálne v stredisku NASA v New Orleans a na Floridu by mala byť dopravená v priebehu budúceho roku. Kozmická loď prechádza mnohými pozemnými testami , ktoré majú byť dokončené do júna 2024 (za predpokladu, že dátum štartu platí), potom budú Orion, SLS a všetky ostatné komponenty poskladané dohromady v obrovskej montážnej hale v stredisku na Floride.
Na misii sa významne podieľajú aj astronauti z programu Apollo, ktorí – napriek tomu, že majú teraz 80 alebo 90 rokov – poskytujú príležitostnú spätnú väzbu pozemným tímom a súčasným astronautom. Ramsey označil Harrisona Schmitta z Apolla 17 , jediného geológa, ktorý kedy chodil po Mesiaci, ako obzvlášť zapojeného do geologického plánovania programu Artemis.
Keďže program Artemis plánuje dlhšie exkurzie na Mesiaci ako Apollo a prípadnú stálu základňu na južnom póle Mesiaca, "kládol sa väčší dôraz na to, ako robíme vedu na Mesiaci, než na astronautov Apolla," povedal Ramsey. Astronauti z Apolla poskytujú veľa veľmi dobrej spätnej väzby pre dizajnérov pristávacích modulov a dizajnérov skafandrov pokiaľ ide o praktickú stránku.
Tabarah z CSA v súvislosti s historickou povahou lode Artemis 2 povedal, že Kanada je rada, že je zahrnutá do tejto prvej ľudskej misie na Mesiac v rámci programu. Kanada poskytuje vesmírnu robotiku pre NASA od konca 70. rokov 20. storočia a kanadský astronauti lietajú do vesmíru od roku 1984. Za posledných päť rokov sa tiež zaviazala k nárastu nových finančných prostriedkov pre Artemis a ďalšie programy mimo Zeme.