NASA pre každý prípad analyzoval trajektóriu tašky a zistil, že riziko opätovného kontaktu s ISS je nízke a posádka a vesmírna stanica sú v bezpečí bez potreby akejkoľvek akcie.
Počas niekoľkohodinovej misie im taška s nástrojmi skĺzla a "stratila sa", uviedla NASA, pričom letoví kontrolóri to zbadali pomocou externých kamier ISS. Našťastie nástroje neboli potrebné na zvyšok ich úloh.
"Kontrola misie analyzovala trajektóriu vaku a zistila, že riziko opätovného kontaktu so stanicou je nízke a že palubná posádka a vesmírna stanica sú v bezpečí a nevyžaduje sa žiadna akcia," uviedla NASA na svojom oficiálnom blogu .
Podľa EarthSky, webovej stránky sledujúcej kozmické udalosti, taška s nástrojmi v súčasnosti obieha Zem pred ISS a môže byť potenciálne spozorovaná zo Zeme pomocou ďalekohľadu počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov, kým sa nerozpadne v atmosfére našej planéty.
Nie je to prvýkrát, čo astronaut stratil nástroje vo vesmíre . V roku 2008 taška Heide Stefanyshyn-Piper odplávala, keď čistila ozubené kolesá na nefunkčnom otočnom kĺbe. Pri výstupe do vesmíru v roku 2006 astronauti Piers Sellers a Michael Fossum stratili 14-palcovú pomôcku pri testovaní metódy opravy raketoplánu.
Vesmírny odpad podobne ako tieto objekty, sú umelé materiály, ktoré obiehajú okolo Zeme, ale už nie sú funkčné. Môže to byť čokoľvek od malého úlomku farby až po časti odhodené počas štartov rakiet.
V septembri 2023 Európska vesmírna agentúra odhadla, že rôzne vesmírne sledovacie siete sledujú a katalogizujú 35 290 objektov, pričom celková hmotnosť objektov obiehajúcich okolo Zeme predstavuje viac ako 11 000 ton.