(SITA) - Posledný kontakt s ním nadviazali 9. júla, odvtedy však boli všetky pokusy o komunikáciu neúspešné. Philae, ktorý sa v júni po siedmich mesiacoch prebral z hibernačného režimu a následne prostredníctvom sondy Rosetta vyslal signál na Zem, podľa posledných dostupných údajov zmenil polohu a pravdepodobne sa znova nachádza v tieni. Jeho batérie tak nemajú dostatok energie. Zmenu polohy modulu mohol podľa vedcov spôsobiť napríklad únikov plynov z povrchu kométy.
Sonda Rosetta vypustila modul Philae na kométu 67P/Churyumov-Gerasimenko vlani 12. novembra o 9:35 SEČ. Modul pristál približne o sedem hodín neskôr, čím sa stal prvým ľudskou rukou vyrobeným strojom na kométe. Pri pristátí sa mu však nepodarilo vystreliť úchytné zariadenia podobné harpúne, a preto sa odrazil. Na povrch kométy po druhý raz dosadol až o hodinu a 50 minút neskôr, potom sa odrazil ešte raz a po siedmich minútach pristál po tretí raz. Po niekoľkých dňoch sa mu však vybila batéria a prepol sa do hibernačného režimu. Počas krátkeho obdobia fungovania však stihol na povrchu kométy zaznamenať prítomnosť organických molekúl.
(c) 2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.