"Toto je môj sen," napísala Calandrelli na sociálnych sieťach, keď bolo oznámené, že bude súčasťou posádky NS-28 Blue Origin. "Takmer desať rokov som študovala letecké inžinierstvo, potom som sa stala prvou ženou v USA, ktorá moderovala televíznu reláciu na národnej úrovni. Teraz sa stanem jednou z prvých 100 žien vo vesmíre" povedala.
Pasažiermi deviateho vesmírneho letu Blue Origin s ľudskou posádkou boli aj Marc a Sharon Hagle. Tento manželský pár sa zúčastnil už druhého štarte s Blue Origin. Ich prvý let sa uskutočnil v roku 2022 v rámci letu NS-20. Ďalšími pasažiermi boli Austin Litteral, J.D. Russell a Hank Wolfond, generálny riaditeľ kanadskej investičnej firmy a súkromný pilot.
Šesť civilných astronautov sa viezlo na palube „RSS First Step“, prvej z dvoch vesmírnych lodí New Shepard od Blue Origin. Kapsula dosiahla apogeum vo výške 106 kilometrov a preletela necelých 5 kilometrov nad Kármánovou líniou, ktorá je medzinárodne akceptovanou hranicou medzi zemskou atmosférou a vesmírom.
"Keď sme sa dostali do stavu beztiaže, okamžite som sa otočil hore nohami a pozrel som sa na planétu a potom tam bolo toľko čiernoty." povedala Calandrelli krátko po lete. "Nečakala som, že uvidím toľko priestoru a stále som ai hovorila 'To je naša planéta! To je naša planéta!" Bol to rovnaký pocit, aký som mala, keď sa mi narodili deti, a povedala som si: 'To je moje dieťa!'"
Kozmická loď absolvovala „mäkké“ pristátie s pomocou padákov, zatiaľ čo raketa vykonala vertikálne pristátie s pomocou motora.
Calandrelli je desiatou ženou, ktorá letela na suborbitálnom lete a prekonala Karmánovu líniu. Celkovo je teraz Calandrelli medzi 94 mužmi a ženami, ktorí videli Zem z výšky 80 kilometrov, ale nevstúpili na obežnú dráhu. Vrátane všetkých ľudí, ktorí leteli do vesmíru na orbitálnych alebo suborbitálnych štartoch, je 714. vesmírnou cestovateľkou.
Hoci cena za jej let nie je známa, Calandrelli povedala, že za let zaplatila „rovnako ako ostatní“ prostredníctvom podpory „20 až 30 organizácií, značiek a ľudí“. Na oplátku ponúkla, že bude robiť sponzorované príspevky na svojich online kanáloch a prednášať.
Prvou ženou, ktorá letela do vesmíru (a prvou ženou, ktorá vstúpila na obežnú dráhu), bola kozmonautka sovietskej éry Valentina Tereshková, ktorá odštartovala v roku 1963. Astronautka NASA Karen Nyberg sa v roku 2008 stala 50. ženou, ktorá opustila atmosféru Zeme. Prvá žena, ktorá absolvovala suborbitálny let bola Beth Moses, hlavná inštruktorka astronautov Virgin Galactic, ktorej prvá zo šiestich misií SpaceShipTwo (doteraz) bola v roku 2019. Prvá žena, ktorá letela na New Shepard bola Wally Funk, letkyňa a členka takzvanej „Mercury 13“, ktorého cieľom bol lekársky výskum žien na prácu vo vesmíre (absolvovala rovnaké testy, aké podstúpili prví astronauti NASA na začiatku 60. rokov 20. storočia).
Medzi osobnými vecami, ktoré si Calandrelli vzala so sebou do vesmíru, bola aj fotokoláž zobrazujúca fotografie 99 žien, ktoré leteli pred ňou.