Progress sa spojila s ISS

p60 config
06.07.2015Bezpilotná ruská nákladná kozmická loď Progress M28-M sa včera úspešne spojila s Medzinárodnou vesmírnou stanicou.

ISS sa odchýlila z pozície na orbite

Iss
15.06.2015Medzinárodná vesmírna stanica minulý utorok jemne zmenila svoju pozíciu na orbite. Stalo sa tak po tom, ako sa na jednej z lodí Sojuz, ktoré sú momentálne pripojené k ISS, neočakávane spustili motory. K incidentu došlo počas testovania systémov Sojuzu, ktorý má vo štvrtok dopraviť na Zem trojicu...

Rusko oddialilo návrat trojice astronautov z ISS

iss043e181459 blog
15.05.2015Predstavitelia ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos sa rozhodli oddialiť návrat trojice astronautov z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Spravili tak po tom, ako bezpilotná nákladná vesmírna loď Progress M-27M, ktorá mala dopraviť na ISS nové zásoby, minulý týždeň zhorela v atmosfére.

Scott Kelly a Michail Kornijenko začali ročnú misiu na ISS

one-year-crew-welcome-032715
31.03.2015Americký astronaut Scott Kelly a jeho ruský kolega Michail Kornijenko odštartovali svoj ročný experimentálny pobyt na ISS.

NASA vyšle v roku 2015 na ISS nafukovací modul

balon NASA
04.02.2015NASA a spoločnosť Bigelow Aerospace (BA) plánujú vyslať na ISS transformujúci /nafukovací/ modul vývoju a výroby BA. Experiment potrvá dva roky.

Koncom marca sa začne ročná misia dvoch astronautov na ISS

rok iss
16.01.2015Cieľom experimentu je získať medicínske údaje a otestovať rôzne metódy na minimalizovanie nepriaznivých účinkov dlhého pobytu vo vesmíre.

Astronauti na ISS sa vrátili do americkej časti

Iss
15.01.2015Evakuáciu americkej časti stanice spôsobila hrozba možného úniku amoniaku z chladiaceho systému. Nakoniec sa však ukázalo, že šlo o falošný poplach.

Únik nebezpečných látok si vyžiadal presun astronautov na ISS

main iss
14.01.2015Evakuáciu šesťčlennej posádky Medzinárodnej vesmírnej stanice z americkej časti do ruskej spôsobil pravdepodobne únik amoniaku z chladiaceho systému.

Výskum vplyvu kozmického žiarenia na DNA

Sdsx 2
14.11.2014Pochopiť fungovanie života na Zemi, ale i na iných planétach, asteroidoch či kométach má pomôcť sonda, ktorú vyvinuli vedci z Laboratória metalomiky a nanotechnológií z Mendelovej univerzity v Brne. 3D tlačou skonštruovanú sondu, ktorá ponesie nový typ unikátnych nanobiosenzorov, dopravil...

Antares smerujúca k ISS vybuchla krátko po štarte

Nasa antares2
29.10.2014Raketa Antares 130 vyvinutá spoločnosťou Orbital Sciences Corporation explodovala v utorok iba niekoľko sekúnd po štarte zo základne Wallops Flight Facility na ostrove Wallops v americkom štáte Virgínia. Raketa mala do vesmíru vyniesť bezpilotnú nákladnú loď Cygnus, na palube ktorej sa nachádzali...

Súkr. ruská spoločnosť vytvorí Indii koz.platformu

Kokoric
23.10.2014Súkromná ruská kozmická spoločnosť Dauria Aerospace pracuje na objednávku Indie na malej geostacionárnej satelitnej platforme, vyhlásil predseda riaditeľskej rady spoločnosti Michail Kokoroč počas fóra Otvorené inovácie. Podľa neho platforma dovolí niekoľkokrát znížiť náklady na výrobu družíc...

Americká nákladná loď sa vydala na ISS

Dragon
22.09.2014Americká vesmírna nákladná loď Dragon, ktorá patrí súkromnej spoločnosti SpaceX, odštartovala z mysu Canaveral. Na ISS dorazí 23. septembra.

Rusko môže pokračovať v účasti na prevádzke ISS...

Iss
12.09.2014Rusko môže pokračovať v účasti prevádzkovania Medzinárodnej vesmírnej stanice /ISS/ aj po roku 2020 nehladiac na vyhlásenia, ktoré zazneli na jar, o vystúpení z tohto medzinárodného projektu.

Nastal čas očistiť vesmír

Ocistenievesmiru
12.09.2014Ľudstvu sa už podarilo znečistiť nielen Zem, ale aj vesmír. Podľa názoru odborníkov sa vesmírny odpad stáva závažným environmentálnym problémom.

Sojuz sa vrátil na Zem

Soyuz navrat
12.09.2014Kapsula ruskej kozmickej lode Sojuz s posádkou vracajúcej sa z Medzinárodnej vesmírnej stanice, úspešne pristála v zadanej oblasti Kazachstanu. Informovali o tom v Riadiacom centre letov.