Odborníci sa už tešia na výsledky, ktoré prinesie výskum a technologický pokrok v ďalších rokoch na ISS. Agentúra ale už robí kroky, ktoré majú zaistiť úspešný prechod prevádzky na komerčné služby.
V reakcii na príkaz Kongresu teraz NASA poskytla Správu o prechode ISS , ktorá sa podrobnejšie venuje cieľom prevádzky stanice v tomto desaťročí, ktoré majú umožniť hladký prechod ku komerčným službám. Tieto kroky majú za úlohu vytvoriť tak ponuku, ako aj dopyt spojené s komerčnou ekonomikou na nízkej obežnej dráhe, ale ide aj o technologické kroky a financie potrebné na prechod.
„Medzinárodná vesmírna stanica vstupuje do svojej tretej a najproduktívnejšej dekády ako prelomová vedecká platforma v mikrogravitácii,“ povedala Robyn Gatesová, riaditeľka Medzinárodnej vesmírnej stanice v sídle NASA. „Toto tretie desaťročie sa nesie v znamení výsledkov, ktoré stavia na našom úspešnom globálnom partnerstve pri overovaní technológií prieskumu a ľudského výskumu s cieľom podporiť prieskum hlbokého vesmíru, pokračovať v návrate medicínskych a environmentálnych výhod pre ľudstvo. Tým sa položia základy pre komerčnú budúcnosť na nízkej obežnej dráhe Zeme. Tešíme sa na maximalizáciu týchto výnosov z vesmírnej stanice do roku 2030, no tiež plánujeme prechod ku komerčným vesmírnym destináciám, ktorý bude nasledovať.“
V súčasnej dobe, keď sa rozbehol systém americkej komerčnej dopravy posádok, je na stanici rušnejšie, než kedykoľvek predtým. Národné laboratórium ISS je zodpovedné za využívanie 50 percent zdrojov NASA na palube stanice - hostí stovky experimentov od iných vládnych agentúr, akademickej sféry i komerčných užívateľov. Získané poznatky sa potom vracajú k ľuďom a firmám na Zemi. Na palube tiež prebiehajú výskumné a vývojové činnosti, ktoré majú posunúť technológie potrebné na návrat ľudí na Mesiac a raz aj k Marsu.
Predĺženie prevádzky stanice do roku 2030 zo strany NASA zaistí pokračovanie týchto prínosov pre Spojené štáty aj celé ľudstvo, zatiaľ čo sa agentúra pripravuje na presun zdrojov k jednej alebo viacerým komerčne vlastneným a prevádzkovaným destináciám na nízkej obežnej dráhe (CLDs). NASA vstúpila do kontraktu na komerčné moduly, ktoré budú pripojené k dokovaciemu portu stanice, ale tiež podporila dohody, ktoré majú viesť k podrobnejšiemu spracovaniu návrhov voľne lietajúcich komerčných vesmírnych staníc. Americké firmy už pracujú na vývoji týchto staníc, ktoré by mohli byť pripravené začať prevádzku koncom tohto desaťročia. Na ich palube potom budú k dispozícii možnosti otvorené zákazníkom z vládneho i súkromného sektora. Tieto činnosti budú najprv prebiehať súbežne s tými na ISS, aby bolo isté, že nové stanice dokážu naplniť potreby USA aj partnerských štátov.
„Súkromný sektor je technicky a finančne schopný vyvinúť a prevádzkovať komerčné destinácie na nízkej obežnej dráhe Zeme s pomocou NASA. Tešíme sa na zdieľanie našich získaných skúseností a prevádzkových skúseností so súkromným sektorom, aby sme im pomohli vyvinúť bezpečné, spoľahlivé a nákladovo efektívne destinácie vo vesmíre,“ povedal Phil McAlister, riaditeľ komerčného priestoru v centrále NASA. „Správa, ktorú sme predložili Kongresu, podrobne popisuje náš komplexný plán na zabezpečenie hladkého prechodu na komerčné destinácie po vyradení Medzinárodnej vesmírnej stanice v roku 2030.“
Cieľom NASA je, aby bola pre prevádzkovateľov týchto staníc jedným z mnohých zákazníkov, aby si agentúra mohla objednať iba náklady a služby, ktoré potrebuje. Komerčné stanice spolu s komerčnou dopravou ľudí a nákladu majú vytvoriť chrbticu ekonomiky na nízkej obežnej dráhe po ukončení prevádzky ISS.
Samotné rozhodnutie predĺžiť prevádzku ISS aj nedávne zákazky NASA na vývoj komerčných vesmírnych staníc majú spoločne zaistiť nepretržitú prítomnosť ľudí na obežnej dráhe as tým súvisiace možnosti. V oboch prípadoch ide o kľúčové prvky plánu NASA na prechod z Medzinárodnej vesmírnej stanice.