Nový typ kapsuly Dragon vezie na ISS vianočné darčeky i dobroty

, Autor:
Spoločnosť SpaceX v nedeľu poslala k ISS novú, väčšiu verziu lode Dragon. Po prvý raz tak má vo vesmíre dve lode v rovnakom čase.

Kamera v druhom stupni rakety Falcon 9 zachytáva dramatický pohľad na vesmírnu loď SpaceX Cargo Dragon, ktorá sa oddeľuje od samostatného letu. Autor: SPACEX

(SITA/AP) - Na palube vezie vianočné darčeky a dobroty ako pečeného moriaka, brusnicovú omáčku alebo sušienky. K ISS by sa podľa plánu mala dostať v pondelok. Na stanici je už loď Dragon, ktorá tam minulý mesiac priviezla štvorčlennú posádku.

 

Dragon vyniesla do vesmíru raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX z Kennedyho vesmírneho strediska, kde sa v čase pandémie nachádza len minimum zamestnancov.

 

Nový model sa pripojí k ISS sám a na rozdiel od iných nákladných lodí SpaceX k tomu nepotrebuje robotickú ruku. Na ISS zostane zhruba mesiac a následne privezie na Zem staré vybavenie či rôzne experimenty. Dopadnúť by mal do Atlantického oceánu a nie do Tichého, ako tomu bolo doteraz.

 

Je to zároveň 21. zásobovacia misia od spoločnosti SpaceX pre NASA od roku 2012. Museli ju však o deň posunúť pre nepriaznivé počasie.


(c) 2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.