Na ISS dorazila britská komunikačná anténa

, Autor:
Kapsula Cygnus v utorok priviezla na ISS náklad, ktorý obsahoval aj britskú komunikačnú anténu.

David Kenyan a Libby Jackson pri anténe

(SITA) - Columbus Ka-band (COLKa) Terminal z dielne MDA UK je prvým britským "priemyselným príspevkom" pre ISS a umožní astronautom vysokorýchlostné spojenie s vedcami a rodinou na Zemi. Zariadenie o niekoľko týždňov nainštalujú zvonka na laboratórium Columbus Európskej vesmírnej agentúry (ESA).

 

"V súčasnosti sprostredkúvajú komunikáciu s Columbusom americké satelity, ktoré prioritne využívajú USA. Vďaka novinke získa Európa určitú nezávislosť," povedal pre BBC News zástupca MDA UK David Kenyon.

 

Libby Jackson z Britskej vesmírnej agentúry pre BBC News uviedla, že nová anténa poteší najmä vedcov. "Množstvo vedeckých dát, ktoré prichádzajú na Zem, je značne obmedzené. Vedci musia čakať mesiace na všetky fotografie a ďalšie informácie, ktoré prichádzajú na hard diskoch. Je to ako čakanie na diskety, ktoré sme posielali poštou. Vďaka tomuto budú môcť získať vedci všetky dáta v reálnom čase," objasnila.

 

Nové zariadenie s veľkosťou chladničky bude na Zem prenášať video, hlas aj dáta prostredníctvom satelitov, ktoré sa nachádzajú vyššie ako ISS. Zamestnanci MDA UK zostavili zariadenie vo vesmírnom areáli v Harwelli, pričom použili súčiastky z Talianska, Kanady, Nórska, Belgicka, Francúzska a Nemecka.

 

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

 

Pôvodný článok: https://www.bbc.com/news/science-environment-51536246


(c) 2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.