Po rekordnom pobyte na ISS sa na zem vrátila astronautka Christina Koch

, Autor:
Americká astronautka Christina Koch sa po takmer 11-mesačnom pobyte na Medzinárodnej vesmírnej stanici vrátila spolu s dvomi kolegami na Zem.

Astronautke NASA Christine Koch pomáhajú z kozmickej lode Sojuz MS-13 len pár minút potom, čo kozmonauti Roscosmosu Alexander Skvortsov a astronaut ESA Luca Parmitano vo štvrtok vo vzdialenej oblasti blízko mesta Zhezkazgan v Kazachstane pristáli v kapsule Sojuz MS-13. 6. februára 2020. Koch sa vrátila na Zem po 328 dňoch vo vesmíre. Jednalo sa o najdlhší kozmický let ženy v histórii (bola členka Expedícií 59-60-61 na Medzinárodnej vesmírnej stanici). Autor: NASA / Bill Ingalls

(SITA/AP) -  Vesmírna kapsula Sojuz, na ktorej palube boli okrem astronautky aj Luca Parmitano z Európskej vesmírnej agentúry (ESA) a Alexander Skvorcov z ruského Roskosmosu, pristála včera skoro ráno v Kazachstane. Podľa predstaviteľov ruského vesmírneho programu sú všetci traja astronauti v poriadku.

 

Koch z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) strávila mimo našej planéty 328 dní, čo je najdlhší pobyt vo vesmíre pre ženu v rámci jednej misie. Vedci vďaka nej môžu pozorovať vplyv dlhodobého pobytu vo vesmíre na ženský organizmus. Štúdia je pre NASA dôležitá, keďže sa v rámci programu Artemis plánuje vrátiť na Mesiac a pripravuje sa aj na vyslanie ľudskej posádky na Mars.

 

Američanka bola na ISS po prvý raz. Vlani v októbri sa tiež spolu s kolegyňou Jessicou Meir stali prvým čisto ženským tímom v histórii, ktorý vystúpil do otvoreného vesmíru. Ich úlohou bolo opraviť poškodenú časť solárnej siete stanice.

 

Parmitano a Skvorcov strávili vo vesmíre 201 dní. Po predbežných vyšetreniach všetkých troch astronautov prevezú do kazašského mesta Karaganda. Koch a Parmitana následne lietadlo NASA odvezie do nemeckého Kolína, kde sa taliansky astronaut stretne s predstaviteľmi ESA. Koch bude pokračovať do Houstonu v Texase. Skvorcova prevezú do Strediska prípravy kozmonautov J. A. Gagarina vo Hviezdnom mestečku pri Moskve.


(c) 2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.