Astronauti z ISS vykonali pri výstupe do kozmu naliehavé opravy

, Autor:
Dvaja americkí astronauti vystúpili v utorok do otvoreného kozmu, aby uskutočnili opravy na vonkajšom plášti ISS. Podľa amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) mal neplánovaný výstup trvať asi dve a pol hodiny.

(SITA) - Astronautka Peggy Whitsonová mala za úlohu vymeniť pokazený prístroj, ktorý má na starosti okrem iného prevádzku solárnych panelov, chladičov a robotického zariadenia. Jej kolega Jack Fischer nainštaloval dvojicu komunikačných antén, čo nestihol v dôsledku problémov s oblekom počas predošlého výstupu 12. mája.

 

Whitsonová a Fischer vykonali práce na module Destiny v americkej sekcii vesmírnej stanice. Francúzsky astronaut Thomas Pesquet im pomáhal s prípravou výstupu.

 

Okrem nich tvoria v súčasnosti posádku ISS ruskí kozmonauti Oleg Novickij a Fiodor Jurčichin.

 

Pesquet a Novickij, ktorí sú vo vesmíre na svojej aktuálnej misii už viac ako 180 dní, sa majú vrátiť na Zem budúci týždeň na palube ruského pristávacieho modulu Sojuz.


(c) 2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.