Americkí astronauti z ISS uskutočnili dvojstý výstup do otvoreného kozmu

, Autor:
Americká astronautka Peggy Whitson a jej kolega Jack Fischer z ISS uskutočnili 12. mája dvojstý výstup do otvoreného kozmu. Informovala o tom agentúra DPA, ktorá sa odvolala na vyhlásenie amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Dvojica mala počas vesmírnej vychádzky vymeniť palubný blok s elektronikou, nainštalovať ochranný štít a vykonať ďalšiu údržbu zariadení na vonkajšom plášti ISS.

Autor: NASA

(SITA/DPA/AP) - Výstup do kozmu Whitson a Fishera mal pôvodne trvať šesť a pol hodiny, ale pre problémy so skafandrom jedného z nich ho o dve hodiny skrátili. Ako uviedla agentúra AP, problémy nastali ešte počas rannej prípravy na výstup, keď z Fisherovej chladiacej hadice, ktorou sa do skafandra pred výstupom do kozmu dodáva voda a kyslík, začala vytekať voda. Astronauti si následne pomohli hadicou Whitson. V dôsledku toho sa však znížila celková výdrž batérie oboch skafandrov a vesmírna vychádzka sa tak musela skončiť skôr. Počas výstupu sa preto venovali len výmene elektroniky.


(c) 2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.