Obežnú dráhu Medzinárodnej vesmírnej stanice zvýšili o 800 metrov

, Autor:
Obežnú dráhu Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) minulý týždeň v rámci príprav na pripojenie vesmírnej lode Sojuz MS-03 skorigovali o 800 metrov. S odvolaním sa na Centrum riadenia letov o tom informovala agentúra TASS.

(SITA) - Korekcia obežnej dráhy sa začala o 08.10 h moskovského času a trvala 30 sekúnd. Korekcia sa uskutočnila za pomoci motorov obslužného modulu Zviozda. Momentálne sa ISS nachádza vo výške 405,1 kilometra nad Zemou.

 

Manéver sa uskutočnil preto, aby boli vytvorené priaznivé podmienky pre pristátie kozmickej lode Sojuz MS-03, ktorá by sa mala na Zem vrátiť začiatkom júna.

 

Sojuz vtedy na Zem dopraví francúzskeho astronauta Thomasa Pesqueta a ruského kozmonauta Olega Novického, ktorí tak vo vesmíre strávia viac ako 180 dní.

 

Na ISS zostanú ruský kozmonaut Fiodor Jurčichin a americký astronaut Jack Fischer, ktorí sú na ISS od minulého týždňa, a veliteľka Peggy Whitsonová. Tá by mala ISS opustiť v septembri, po takmer ročnej misii.


(c) 2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.