Na ISS letí najstaršia žena vo vesmíre

, Autor:
Z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane odštartovala v piatok o 2:20 miestneho času (vo štvrtok 21:20 SEČ) vesmírna loď Sojuz, na palube ktorej je aj 56-ročná americká astronautka Peggy Whitson. Tá sa tak stala vôbec najstaršou ženou vo vesmíre, čím prekonala svoju krajanku Barbaru Morgan, ktorá bola v roku 2007 vo vesmíre ako 55-ročná.

(SITA) - Whitson oslávi 9. februára na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) 57. narodeniny, pričom po návrate z aktuálnej polročnej misie by mala prekonať súčasný americký rekord v počte dní strávených vo vesmíre. Ten má momentálne hodnotu 534 dní a jeho držiteľom je Jeffrey Williams. Whitson sa okrem toho vo februári stane prvou ženou, ktorá bude po druhý raz veliť ISS. Prvý raz bola veliteľkou stanice ešte v roku 2007, keď sa zas stala vôbec prvou ženou na tomto poste. Celkovo ide o jej tretí let do vesmíru.

 

Na palube Sojuzu sú spolu s ňou aj Rus Oleg Novickij a Francúz Thomas Pesquet. Trojica astronautov by na ISS mala doraziť v sobotu približne o 23:00 SEČ, pričom sa pridá k Rusom Sergejovi Ryžkovovi a Andrejovi Borisenkovi a Američanovi Shaneovi Kimbroughovi. Tí prileteli na ISS minulý mesiac, pričom na Zem sa vrátia koncom februára. Whitson, Novickij a Pesquet zostanú vo vesmíre o mesiac dlhšie.

 

Informácie pochádzajú z webstránok www.nasa.gov a people.com.

Pôvodný článok: http://people.com/human-interest/56-year-old-nasa-astronaut-to-become-oldest-woman-in-space-shuttle/


(c) 2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.