Pri príprave špičkového Európskeho slnečného ďalekohľadu bude aj Slovensko

25.07.2023Európa bude mať špičkový ďalekohľad, ktorý sa stane najväčším optickým zariadením pre výskum Slnka v Európe. Pri tejto udalosti bude zastúpené aj Slovensko, a to Astronomickým ústavom Slovenskej akadémie vied. Ten sa dnes stal jedným zo zakladajúcich členov nadácie, ktorá pripraví pôdu pre...

Predstavili plány čínskej lunárnej misie, na Mesiac chcú poslať astronautov do roku 2030

13.07.2023Čínski predstavitelia v stredu predstavili podrobnosti o ich plánoch pre lunárnu misiu s astronautmi. Ak sa jej misia podarí, bude Čína druhou krajinou, ktorá dostala svojich občanov na Mesiac. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na čínske štátne médiá.

Webb zmapoval mimoriadne veľký gejzír vodnej pary mesiaca Enceladus

02.06.2023Obrovský gejzír vodnej pary zo Saturnovho mesiaca Enceladus zachytili výskumníci pomocou Webbovho teleskopu. Okrem toho, že bol tento gejzír pozorovaný na tak veľkú vzdialenosť, vedci získali aj cenné informácie toho, ako sa voda dostáva k Saturnu a jeho prstencom.

Vesmírna sonda ESA JUICE ponesie k Jupiteru aj detektor zo Slovenska

13.04.2023Na dnešný deň je naplánovaný dlho očakávaný štart vesmírnej sondy Európskej vesmírnej agentúry JUICE (JUpiter ICy moons Explorer) k Jupiteru. Do svojho cieľa by mala doraziť v júli 2031 a jej úlohou bude študovať časticové prostredie v okolí Jupitera a jeho mesiacov. Sonda na palube ponesie...

Sonda ESA BepiColombo úspešná aj na „polceste“ k Merkúru

29.03.2023Medziplanetárna sonda ESA BepiColombo odštartovala k Merkúru ešte v októbri 2018 a hlavné výskumné úlohy ju čakajú až v decembri 2025, keď „zaparkuje“ na orbite okolo tejto planéty. Polcesta k Merkúru je iba časová, nie však vzdialenostná, pretože už teraz sa sonda k planéte opakovane približuje...

NASA vybrala Firefly Aerospace pre misiu na odvrátenú stranu Mesiaca v roku 2026

23.03.2023Ambiciózna vízia Európskej vesmírnej agentúry Moonlight týkajúca sa siete komunikačných a dátových prenosových satelitov okolo Mesiaca je opäť o krok ďalej k vypusteniu rakety.

Tvary aerosólových častíc výrazne ovplyvňujú svetelný smog

21.03.2023Výskumníci zo Slovenskej akadémie vied vo svojej novej štúdii ukázali, že tvary aerosólových častíc v ovzduší výrazne ovplyvňujú svetelné znečistenie. Získané výsledky uplatnili pri vývoji nového a presnejšieho modelu určeného na predpovedanie úrovne svetelného smogu. Kľúčovou výhodou modelu je...

SOFIA prvýkrát objavila ťažký kyslík v hornej atmosfére Zeme

08.03.2023Stratosférické observatórium pre infračervenú astronómiu (SOFIA) uskutočnilo vôbec prvé meranie ťažkého atómového kyslíka v hornej atmosfére Zeme. Ťažký kyslík má 10 neutrónov a nie normálnych osem (formu, ktorú dýchame). Ťažký kyslík sa považuje za znak biologickej aktivity, ktorá je bežná v...

Cubesat OMOTENASHI svoju misiu nesplní

22.11.2022Sonda OMOTENASHI japonskej vesmírnej agentúry JAXA so Zemou nekomunikuje a agentúra sa rozhodla pokusy o nadviazanie komunikácie, po niekoľkých dňoch snahy, ukončiť.

Astronómovia SAV vyvracajú mýty o nebezpečnom asteroide 2022 AP7

11.11.2022V internetovom a mediálnom priestore sa už niekoľko dní šíri správa o veľkom asteroide s názvom 2022 AP7, označovanom aj ako „zabijak planét“, ktorý sa približuje k Zemi. Vzhľadom na skutočnosť, že sa na medializované správy nabaľuje viacero nepravdivých informácií, sa Astronomický ústav SAV, v....

Čiastočné zatmenie slnka 25. októbra 2022

20.10.2022V utorok 25. októbra 2022 sa Slnko, Mesiac a Zem dostanú na jednu priamku a na Zemi budeme môcť pozorovať zatmenie Slnka.

V nedeľu bola zaznamenaná silná slnečná erupcia úrovne X1

05.10.2022Slnko v nedeľu o vyžarovalo silnú slnečnú erupciu s vrcholom o 22:25 LSEČ. Solar Dynamics Observatory zachytilo tento moment. Táto erupcia je klasifikovaná ako erupcia X1. Trieda X označuje najintenzívnejšie erupcie, zatiaľ čo číslo poskytuje viac informácií o jej sile.

Čína zvažuje misiu na Neptún s jadrovým pohonom

22.07.2022Na nadchádzajúcu dekádu sú navrhnuté niektoré odvážne a najmodernejšie vesmírne misie, detaily uvádza Planetary Decadal Survey na roky 2023 – 2032. Medzi ne sa zaradia aj misie na výskum vzdialených planét našej slnečnej sústavy.

Zaujímavý objekt podobný retiazke nájdený na Marse pravdepodobne odpadol z roveru

22.07.2022Tu je najlepší dôkaz o vode na Marse, aký som kedy videl: Rover NASA Perseverance objavil na Marse zamotanú šnúru, ktorá vyzerá ako vlasec, ktorý za sebou zanechal frustrovaný rybár. Kde je rybolov, tam musí byť voda, však? :-)

Experiment, ktorý by mohol potvrdiť piaty stav hmoty vo vesmíre – a zmeniť fyziku, ako ju poznáme

18.05.2022Experiment, ktorý by mohol potvrdiť piaty stav hmoty vo vesmíre – a zmeniť fyziku, ako ju poznáme – bol publikovaný v novom výskumnom článku z University of Portsmouth v Anglicku.