Slovensko bude mať prvý vesmírny inkubátor

spacex-raketa-crew-dragon
20.10.2021Slovensko bude mať prvý vesmírny inkubátor. V druhej polovici novembra totiž Slovenská vesmírna kancelária, ktorá je v gescii Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO), odštartuje projekt prvého slovenského startup inkubátora zameraného na oblasť vesmírnych technológii.

Postavia rover, ktorý pomôže NASA pri hľadaní kyslíka na Mesiaci

nasa australia-artemis
20.10.2021Austrália sa dohodla s americkým NASA na postavení lunárneho roveru. Stroj, ktorý by mal mať 20 kilogramov, by mala NASA najskôr v roku 2026 vyslať na Mesiac, kde by mal pomôcť v hľadaní kyslíka.

SAE plánujú vyslať sondu na asteroid medzi Marsom a Jupiterom

SAE-Mars-Jupiter
20.10.2021Spojené arabské emiráty plánujú vyslať sondu na asteroid medzi Marsom a Jupiterom. Vesmírna agentúra krajiny oznámila, že projekt, ktorého cieľom je získať dáta o pôvode vesmíru, ráta so štartom v roku 2028 a pristátím o päť rokov neskôr.

Astronómovia pomocou umelej inteligencie nahliadli pod tie najtmavšie miesta na Mesiaci

titulka-mesiac
05.10.2021Na povrchu nášho Mesiaca existuje množstvo kráterov, kde Slnko nedosvieti. Čo sa v nich nachádza?

Sonda BepiColombo poslala prvú snímku Merkúra

bepicolombo2
05.10.2021Európsko-japonská sonda BepiColombo vykonala prvý prelet okolo planéty Merkúr a na Zem už poslala aj jeho prvú fotografiu. Čiernobiela snímka, ktorú zhotovila jedna z monitorovacích kamier stroja, podľa ESA zachytáva krátermi pokrytú severnú pologuľu Merkúra vrátane 166-kilometrov širokého...

Vesmírna sonda ESA - BepiColombo preletela popri planéte Merkúr

bepicolombo prelet1
05.10.2021V sobotu 2. októbra 2021 o 1.34 h. stredoeurópskeho času sonda BepiColombo sa po troch rokoch letu priblížila k planéte Merkúr a preletela okolo nej vo vzdialenosti 200 kilometrov. Je to prvý zo série šiestich naplánovaných blízkych preletov. Následne sa sonda v decembri 2025 zachytí na orbite...

Zverejnili fotografie roveru Ču-žung na povrchu Marsu

cina-mars
18.06.2021Nové fotografie, ktoré zverejnili minulý piatok, zobrazujú čínsky rover a pristávací modul na povrchu Marsu. Štyri fotografie, ktoré zverejnil Čínsky národný vesmírny úrad (CNSA), ukazujú aj horný stupeň roveru Ču-žung a tiež pohľad predtým, ako zišiel zo svojej platformy.

NASA v rokoch 2028 až 2030 uskutoční dve misie na Venušu

bill nelson
04.06.2021Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) oznámil, že vyšle dve nové misie na Venušu s cieľom preskúmať atmosféru a geologické vlastnosti susednej planéty slnečnej sústavy. Informoval o tom spravodajský portál BBC.

Prvé fotografie z rovera na Marse

Utopia Planitia
04.06.2021Čína zverejnila prvé zábery z Marsu, ktoré tam zhotovil jej rover Ču-žung. Jedna snímka zobrazuje pohľad spred stroja - plochú marťanskú krajinu, ďalšia zase pohľad zozadu na solárne panely rovera.

Čínsky rover po prvý raz pristál na Marse

cina mars
18.05.2021Čína v sobotu pristála po prvý raz so svojou vesmírnou sondou na Marse, čo je technicky náročnejší počin ako pristátie na Mesiaci. Rover počas niekoľkých nasledujúcich dní podstúpi testy a následne začne skúmať oblasť nazývanú Utopia Planitia. "Čína prvýkrát zanechala na Marse svoju stopu. Je to...

Európa odštartovala testy automatizovaného pozorovania asteroidov

eso TBT2
05.05.2021V Európskom južnom observatóriu spustili nový teleskop, ktorý je súčasťou úsilia vytvoriť automatizovanú sieť na pozorovanie asteroidov predstavujúcich potenciálnu hrozbu pre Zem.

Slnko je zatiaľ v polovici svojho života

slnko 01
05.05.2021Slnko je predmetom intenzívneho výskumu vedcov nielen preto, že je zdrojom energie, jeho aktivita tiež významne ovplyvňuje naše technológie aj civilizáciu ako celok. Vedecké poznatky o Slnku sa za posledných 10 rokov výrazne zlepšili, stále však existujú otázky, na ktoré slneční fyzici hľadajú...

Helikoptéra Ingenuity uskutočnila historicky prvý poháňaný kontrolovaný let na inej planéte

mars helicopter 01
22.04.2021Experimentálna helikoptéra amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), takmer dvojkilogramová Ingenuity, v pondelok uskutočnila prvý poháňaný kontrolovaný let na inej planéte.

NASA sa na Marse pokúsi vzlietnuť s helikoptérou začiatkom apríla

mars helicopter
30.03.2021NASA oznámila, že sa pokúsi vzlietnuť so svojou helikoptérou na Marse najskôr 8. apríla. Ingenuity priletela na Červenú planétu vo februári spolu s roverom Perseverance.

Rusko a Čína plánujú vybudovať lunárnu výskumnú stanicu

CNSA-lunar-ILRS
30.03.2021Čína a Rusko plánujú postaviť lunárnu výskumnú stanicu, ktorá by sa mohla nachádzať aj na povrchu Mesiaca. Čínska národná vesmírna agentúra (CNSA) na svojej webstránke informovala, že Medzinárodná lunárna výskumná stanica by bola prístupná aj pre ďalšie krajiny a medzinárodných partnerov....