„Gravitačné asistencie umožňujú významne zvýšiť rýchlosť a zmeniť smer letu bez použitia paliva, čo predstavuje významnú energetickú úsporu a viaceré medziplanetárne lety by bez nich ani neboli možné,“ vysvetľuje Ján Baláž z ÚEF SAV, v. v. i., ktorý zároveň dodáva, že po prvýkrát v histórii sa na tomto manévri zúčastnia spoločne Mesiac aj Zem.
„Augustový manéver sondu urýchli a zmení jej orbitu tak, aby sa o rok stretla s Venušou, ktorá jej udelí ďalšie zrýchlenie. Orbitálnu energiu od Zeme sonda využije ešte dvakrát, a to v rokoch 2026 a 2029, čo ju už definitívne vymrští k Jupiteru. Na orbite okolo neho sa zachytí v júli 2031,“ spresňuje vedec.
Sonda JUICE nesie na palube rozsiahly komplex vedeckých prístrojov na prieskum Jupiterových mesiacov Europa, Ganymedes a Kallisto. Prístroje budú počas nadchádzajúcich blízkych preletov aktivované, testované a kalibrované. K vývoju a konštrukcii vedeckých prístrojov sondy prispel aj košický Ústav experimentálnej fyziky SAV, v. v. i.
Na stránkach ESA si možno prezrieť detailný 3D model sondy JUICE a tiež jej pohyb v slnečnej sústave od štartu po cieľ pomocou simulátora Where is JUICE now.
Spracovala: Katarína Gáliková
Foto: ESA