Toto zistenie bolo súčasťou predbežnej analýzy vedeckého tímu NASA OSIRIS-REx.
"Vzorka OSIRIS-REx je najväčšia vzorka asteroidu bohatá na uhlík, aká kedy v rámci misie pristála na Zemi a pomôže vedcom preskúmať pôvod života na našej vlastnej planéte pre ďalšie generácie," povedal administrátor NASA Bill Nelson. „Takmer všetko, čo v NASA robíme, sa snaží zodpovedať otázky o tom, kto sme a odkiaľ pochádzame. Misie NASA, ako je OSIRIS-REx, zlepšia naše chápanie asteroidov, ktoré by mohli ohroziť Zem, a zároveň nám umožnia nahliadnuť do toho, čo leží za nimi. Vzorka sa dostala späť na Zem, ale stále je pred nami toľko vedy – vedy, akú sme nikdy predtým nevideli.“
Hoci je potrebné ešte veľa práce na pochopenie povahy nájdených uhlíkových zlúčenín, počiatočný objav je dobrým znamením pre budúce analýzy vzorky asteroidu. Tajomstvá ukryté v horninách a prachu z asteroidu sa budú študovať počas nasledujúcich desaťročí, čo ponúkne pohľad na to, ako vznikla naša slnečná sústava, ako mohlol na Zemi vzniknúť život, ale tiež aké preventívne opatrenia je potrebné prijať, aby sme sa vyhli zrážkam asteroidov so Zemou.
Bonusový vzorový materiál
Cieľom odberu vzoriek OSIRIS-REx bolo 60 gramov materiálu asteroidov. Odborníci z NASA, ktorí pracujú v sterilných priestoroch vybudovaných špeciálne pre misiu, zatiaľ strávili 10 dní starostlivým rozoberaním kapsule so vzorkou.Keď bolo veko kapsule prvýkrát otvorené, vedci objavili tiež materiál asteroidu pokrývajúci vonkajšiu stranu hlavy kolektora, veka kapsule a jeho podstavca. Bolo tam toľko materiálu navyše, že to spomalilo starostlivý proces zberu a uchovávania primárnej vzorky.
„Naše laboratóriá boli pripravené na čokoľvek, čo pre nás Bennu pripravil,“ povedala Vanessa Wyche, riaditeľka Johnsonovho strediska NASA. "Máme vedcov a inžinierov, ktorí roky pracujú na vývoji špecializovaných schránok a nástrojov na udržanie materiálu asteroidov v nedotknutej podobetak, aby výskumníci mohli teraz a aj po desaťročiach študovať tento vzácny dar z vesmíru."
Počas prvých dvoch týždňov vedci vykonali „rýchle“ analýzy tohto pôvodného materiálu, zbierali obrázky zo skenovacieho elektrónového mikroskopu, vykonali infračervené merania, röntgenovú difrakciu a analýzu chemických prvkov. Röntgenová počítačová tomografia sa použila aj na vytvorenie 3D počítačového modelu jednej z častíc, ktorý zvýraznil jej rôznorodé vnútro. Tento rýchly pohľad poskytol dôkaz veľkého množstva uhlíka a vody vo vzorke.
„Ako budeme postupne nahliadať do prastarých tajomstiev uchovaných v prachu a horninách asteroidu Bennu, budeme postupne odomykať časovú kapsulu, ktorá nám ponúka pohľad na pôvod našej slnečnej sústavy,“ povedal Dante Lauretta, hlavný výskumník OSIRIS-REx z Arizonskej univerzity. „Množstvo materiálu bohatého na uhlík a prítomnosť ílových minerálov obsahujúcich vodu sú len špičkou kozmického ľadovca.“
Počas nasledujúcich dvoch rokov bude vedecký tím misie pokračovať v bližšej analýze vzoriek potrebnej na splnenie vedeckých cieľov misie. NASA zachová najmenej 70 % vzorky pre ďalší výskum vedcov z celého sveta, vrátane budúcich generácií vedcov. V rámci vedeckého programu OSIRIS-REx bude skupina viac ako 200 vedcov z celého sveta skúmať vlastnosti regolitu, vrátane výskumníkov z mnohých amerických inštitúcií, partnerov NASA: JAXA , CSA a ďalších vedeckých inštitúcií z celého sveta.
Zdroj: NASA