SITA - Čang Chaj-lien z Čínskej agentúry pre pilotované kozmické lety odhalil predbežný plán počas kozmonautického samitu vo Wu-chane, uvádza tlačová agentúra Sin-chua. Misia, ktorá by sa mala uskutočniť ešte pred rokom 2030, je súčasťou projektu zriadenia lunárnej výskumnej stanice. Bude skúmať, ako najlepšie postaviť zariadenie, a vykonávať úlohy prieskumu Mesiaca a ďalšie experimenty, povedal Čang.
Dve nosné rakety pošlú pristávací modul a kozmickú loď s ľudskou posádkou na obežnú dráhu Mesiaca, a tie sa spoja, uvádzajú noviny Global Times. Astronauti následne prestúpia do pristávacieho modulu, s ktorým zostúpia na mesačný povrch. Tam budú zbierať vzorky a vykonávať „vedecký prieskum“, než napokon znova s landerom opustia Mesiac a vrátia sa do lode, ktorá ich vezme späť na Zem.
Čínski výskumníci v rámci príprav vyvíjajú všetko potrebné vybavenie vrátane skafandrov, lunárnych roverov pre posádku, vesmírne lode aj pristávacie moduly, informuje Sin-chua. Koľko astronautov by malo letieť na Mesiac, médiá neuviedli.
Čínsky vesmírny program je ambiciózny a v ostatných rokoch zaznamenal niekoľko prielomov. V roku 2013 Čína úspešne pristála na mesiaci s roverom, len ako tretia na svete. V roku 2020 sa stala treťou krajinou sveta, ktorej sa úspešne podarilo zozbierať mesačné vzorky. Tiež má na zemskej obežnej dráhe vesmírnu stanicu Tchien-kung.
Zdroj: https://edition.cnn.com/2023/07/13/china/china-crewed-moon-landing-2030-intl-hnk-scn/index.html
(c) 2023, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.