Bude sa jednať o misie ako Uranus Orbiter and Probe (UOP), ktorého cieľom je štúdium vnútorných vrstiev planéty Urán a tiež jeho atmosféry, magnetosféry, prstencov a mesiacov; a orbiter Enceladus zameraný na štúdium oblakov v južnej polárnej oblasti mesiaca Enceladus. Čína tiež zvažuje aj nukleárny Neptún Explorer, ktorý by preskúmal ľadovú obriu planétu, jej najväčší mesiac Triton a jej ďalšie satelity a prstence. Na návrhu misie sa podielali odborníci z Čínskej národnej vesmírnej agentúry (CNSA), Čínskej akadémie vied (CAS), Čínskeho úradu pre atómovú energiu a mnohých ďalších inštitúcii.
Ľadoví obri ako Neptún stále nie sú príliš preskúmaní, ako autori opisujú vo svojej práci. Okrem svojej zaujímavej vnútornej štruktúry (ktorá zahŕňa diamantový dážď) sa predpokladá, že Neptún zohral významnú úlohu pri formovaní slnečnej sústavy. Stručne povedané, je zložený z veľkého množstva plynu, ktorý bol súčasťou protohviezdnej hmloviny, z ktorej vznikol náš systém. Jeho poloha zároveň naznačuje, kde sa planéty vytvorili (a odvtedy migrovali na svoje súčasné dráhy).
Výskum sa bude venovať aj najväčšiemu mesiacu Triton, o ktorom astronómovia predpokladajú, že je to planetoid vymrštený z vonkajšej slnečnej sústavy a zachytený gravitáciou Neptúna. Tiež sa predpokladá, že príchod tohto planetoidu pôsobil na prirodzené mesiace Neptúna, čo spôsobilo, že sa rozpadli a spojili a vytvorili nové mesiace. Tiež sa predpokladá, že Triton sa nakoniec rozpadne a vytvorí okolo Neptúna halo alebo sa s ním zrazí. Štúdium Neptúna, jeho satelitov a jeho orbitálnej dynamiky by v podstate mohlo poskytnúť odpovede na to, ako sa slnečná sústava formovala, vyvíjala a ako začal život.
Bohužiaľ, kvôli ťažkostiam s posielaním misií do hlbokého vesmíru (štartovacie okná, napájanie, komunikácia a iné), Neptún navštívila iba jedna sonda, sonda Voyager 2, ktorá preletela okolo v roku 1989 a získala väčšinu informácii, ktoré doteraz o Neptúre a jeho mesiacoch vieme. A čo viac, vedecké prístroje Voyageru 2 boli schopné získať a odoslať len určité množstvo údajov. V posledných rokoch NASA navrhla vyslanie misie na prieskum Neptúna a Tritonu (misia Trident).
Táto misia však nezískala prioritu v prieskume Planetary Science and Astrobiology Decadal Survey 2023-2032 na rozdiel od Uranus Orbiter and Probe (UOP). Ale vzhľadom na potenciál a obrovské vylepšenia, ktoré boli vykonané v prístrojoch sondy od poslednej návštevy Neptúna Voyagerom, Yu a jeho kolegovia odporúčajú, aby sa medzi prieority zaradila aj táto misia na výskum Neptúnu.
Detaily misie ako aj podrobnosti o plánovaných výskumných aktivitách sú podrobnejšie popísané v tomto článku.
Zdroj: https://scitechdaily.com/chinas-nuclear-powered-mission-to-neptune/