(SITA/AP) - Sonda by mala precestovať 3,6 miliardy kilometrov. Najprv bude musieť preletieť okolo Venuše a Zeme, aby získala dostatočnú rýchlosť, aby sa dostala k asteroidu vzdialenému zhruba 560 miliónov kilometrov. Stroj by mal z telesa prenášať na Zem informácie o jeho zložení, pokiaľ budú jeho batérie nabité.
Zatiaľ je ešte predmetom diskusií, aké dáta bude sonda zbierať. Podľa predsedkyne Vesmírnej agentúry Spojených arabských emirátov a ministerky pre pokročilé technológie Sarah al-Amírí to však bude veľká výzva, keďže sonda poletí aj blízko Slnka aj ďaleko od neho.
Vesmírna agentúra SAE bude na projekte spolupracovať s Laboratóriom atmosférickej a vesmírnej fyziky pri Coloradskej univerzite.
Spojené arabské emiráty majú ambiciózny vesmírny program. Vo februári krajina úspešne dostala na orbitu Marsu svoju sondu Amal, v roku 2024 sa chystá vyslať na Mesiac zatiaľ nepomenovanú sondu a do roku 2117 by tiež chcela vybudovať ľudskú kolóniu na Marse.
(c) 2021, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.