Helikoptéra Ingenuity uskutočnila historicky prvý poháňaný kontrolovaný let na inej planéte

, Autor:
Experimentálna helikoptéra amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), takmer dvojkilogramová Ingenuity, v pondelok uskutočnila prvý poháňaný kontrolovaný let na inej planéte.

Takmer dvojkilogramová Ingenuity, v pondelok uskutočnila prvý poháňaný kontrolovaný let na Marse. Foto: SITA/AP, NASA

(SITA/AP) - Vrtuľník mal uskutočniť let na Marse vzdialenom 287 miliónov kilometrov už pred týždňom, no zabránila mu v tom softvérová chyba. Napokon sa to podarilo na druhý pokus, čo v operačnom stredisku vyvolalo mohutný potlesk, jasot a smiech prítomných.

 

„Údaje výškomeru potvrdzujú, že Ingenuity vykonala svoj prvý let, vôbec prvý let poháňaný motorom na inej planéte,“ informoval Havard Grip, hlavný pilot vrtuľníka na Zemi.

 

Celkovo je na Marse naplánovaných až päť letov. Tie by mali byť postupne čoraz ambicióznejšie. Ak budú úspešné, mohli by v nadchádzajúcich desaťročiach prispieť k vytvoreniu flotily marťanských dronov, ktorá bude realizovať letecké pohľady, prepravovať náklad či slúžiť astronautom na prieskumné účely. Prospešné by mohli byť aj na Zemi, napríklad v oblastiach vo vysokej nadmorskej výške.

 

Keďže spomenutý okamih bol porovnateľný s prvým letom motorovým lietadlom bratov Wrightovcov, Ingenuity mala pri sebe kúsok z ich historického stroja. NASA už skôr odhalila, že na helikoptére je pripevnený kúsok textilu, veľký ako poštová známka, z ich prvého motorového lietadla Wright Flyer.

 

Ingenuity priletela na Červenú planétu vo februári spolu s roverom Perseverance.

Let si môžete pozrieť na youtubovom kanáli tu.


(c) 2021, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.