Lunárna sonda úspešne pristála na Mesiaci

, Autor:
Robotická sonda z čínskej lunárnej misie Čchang-e 5, ktorej cieľom je priviezť na Zem mesačné horniny, v utorok pristála na Mesiaci.

Pristátie Chang'e-5 v severozápadnej časti Mesiaca

SITA/AP - Informovali o tom štátne médiá s odvolaním sa na predstaviteľov vládneho programu. Sonda Čchang-e 5 "úspešne pristála na Mesiaci vo vopred určenej pristávacej oblasti", uviedla Čínska spravodajská služba bez uvedenia ďalších detailov.

 

Sondu vyslali na Mesiac 24. novembra z ostrova Chaj-nan. Kľúčovou úlohou misie je vyvŕtať na Mesiaci dieru s hĺbkou približne dva metre, nabrať asi dva kilogramy hornín a prachu a priviesť tento náklad na Zem. Ak bude misia úspešná, bude to po prvý raz od 70. rokov minulého storočia, čo budú mať vedci k dispozícii čerstvé vzorky mesačných hornín.

 

Čchang-e 5, s ktorej monitorovaním pomáha Číne aj Európska vesmírna agentúra (ESA), je ďalšou zo série odvážnych misií čínskeho vesmírneho programu, ktorého cieľom je okrem iného pristáť na Mesiaci s ľuďmi.


(c) 2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.