Vyvinuli model na predpovede slnečných erupcií

, Autor:
Tím japonských vedcov vyvinul nový model, ktorý dokázal úspešne predpovedať sedem z najsilnejších erupcií na Slnku ostatného slnečného cyklu. Pri ďalšom vývoji by v budúcnosti mohol poslúžiť pri denných predpovediach slnečných erupcií a pomôcť tak zmierniť ich negatívny vplyv na dianie na Zemi.

Autor: Space NASA Goddard Space Flight Center

(SITA) - Vedci, ktorých pri výskume viedol Kanja Kusano, riaditeľ Inštitútu pre výskum životného prostredia vo vesmíre a na Zemi Nagojskej univerzity, sa zamerali na výbuchy triedy X. Tie sú najsilnejšie, v porovnaní s menšími aj relatívne zriedkavé a majú veľký vplyv na rádiokomunikáciu, fungovanie elektrických sietí a dokonca môžu ohroziť astronautov, keď sa dostanú do cesty solárnej radiácii. Ich model, ktorý založili na magnetickej mape vychádzajúcej z dát Observatória slnečnej dynamiky (SDO) amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), identifikuje kľúčové charakteristické znaky aktívnych regiónov na Slnku - oblastí zvýšenej magnetickej aktivity na povrchu hviezdy, ktoré sú podľa nich nevyhnutné pre spustenie masívneho výbuchu.

Medzi ne patrí napríklad magnetická rekonekcia, teda proces, pri ktorom sa spájajú magnetické siločiary v aktívnom regióne, či miesto, kde sa tento proces odohrá. V aktívnych regiónoch sú hranice, kde je magnetické pole na jednej strane pozitívne a na druhej negatívne. Keď sa rekonekcia odohrá pri hranici, vzniká potenciál pre veľký výbuch, ďalej od hranice je menej dostupnej energie a aj potenciálne erupcie sú slabšie. Ako však Kusano pripomenul, Slnko ešte stále môže uvoľniť rýchly oblak slnečného materiálu - výron koronálnej hmoty.

Kusano s jeho tímom skúmali sedem aktívnych regiónov posledného slnečného cyklu, ktoré vyprodukovali najsilnejšie výbuchy na strane otočenej k Zemi. S pomocou pozorovaní SDO vedeli lokalizovať správne magnetické hranice a vyrátať nestability aktívnych bodov. Model predpovedal sedem z deviatich výbuchov, pričom uviedol aj tri falošné pozitíva. Dva výbuchy, ktoré nezačlenil, sú podľa Kusana výnimkou, pretože na rozdiel od ostatných, aktívna oblasť, z ktorej vzišli, bola oveľa väčšia a erupcie nesprevádzal výron koronálnej hmoty.

Model vedci opísali v štúdii, ktorá vyšla v odbornom časopise Science.

 

Pôvodný článok: https://www.sciencedaily.com/releases/2020/07/200731135600.htm


(c) 2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.