Rover Curiosity začal letnú misiu na Marse

, Autor:
Rover Curiosity amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa vydal na svoju "letnú misiu" na vrchu Sharp.

Autor: NASA / JPL-Caltech / MSSS

(SITA) - Na konci cesty by sa mal dostať na ďalšiu úroveň päť kilometrov vysokej hory, ktorú skúma od roku 2014. Hľadá podmienky, ktoré mohli byť v minulosti vhodné pre mikrobiálny život. Minulý pondelok o tom informovali zástupcovia NASA.

Toto územie osvetľuje históriu vody v kráteri Gale. Rover sa neskôr počas roka pustí do skúmania sedimentov, ktoré obsahujú sírany. Tie sa podľa NASA "zvyčajne tvoria okolo vody, keď sa vyparuje a sú ďalším vodidlom k spoznaniu toho, ako sa klíma a perspektíva pre život zmenili pred takmer troma miliardami rokov". Najskôr však musí prekonať piesočnatý terén dlhý zhruba 1,6 kilometra. Tím riadiaci stroj naplánoval základnú trasu, no automatizované systémy budú sledovať a vyhodnocovať potenciálne prekážky na ceste.

Curiosity je jediným funkčným roverom NASA na Marse, no v júli alebo auguste mu chcú poslať kolegu s názvom Perseverance, ktorý by mal pristáť na planéte vo februári.

 

Pôvodný článok: https://www.cnet.com/news/nasa-mars-curiosity-rover-starts-epic-summer-road-trip-across-red-planet/


(c) 2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.