Sonda ExoMars podstúpi opravu solárnych panelov

, Autor:
Sonda ExoMars, vyvinutá ESA a ruskou vesmírnou agentúrou Roskosmos, musí podstúpiť menšiu opravu týkajúcu sa lepidla na solárnych paneloch.

(SITA) -  Technici to nepovažujú za vážny problém. Zariadenie v súčasnosti dokončujú v Cannes a opravu vykonajú v Turíne počas prevozu do kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane, kam by mal náklad doraziť v polovici mája.

 

Chybu odhalili testy, ktoré simulovali výkyvy teploty počas cesty na Mars. Misiu by mali odštartovať v júli alebo auguste, pričom ďalší termín by pripadol až na rok 2022. Najvhodnejšie obdobie na vypustenie sondy nastáva raz za 26 mesiacov, keď sú planéty v najpriaznivejšej polohe.

 

Predstavitelia oboch vesmírnych agentúr v pondelok oznámili, že 12. marca usporiadajú v Moskve spoločnú tlačovú konferenciu, na ktorej prezradia aktuálne informácie o projekte.

 

Sonda ešte musí prejsť rôznymi testami. Ak bude všetko v poriadku, na povrchu Červenej planéty by mohla pristáť v marci 2021, kde bude pátrať po známkach života. Je to jedna zo štyroch misií na Mars, ktoré by mali odštartovať v júli alebo auguste. Na vlastných projektoch v súčasnosti robia aj Spojené štáty, Čína a Spojené arabské emiráty.

 

Pôvodný článok: https://www.bbc.com/news/science-environment-51616707


(c) 2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.