Sonda New Horizons úspešne absolvovala prelet okolo Ultima Thule, NASA zverejnila fotografie

, Autor:
Pracovníci amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) na Nový rok potvrdili, že zachytili signál zo sondy New Horizons, ktorý potvrdzuje, že sonda v zdraví prežila prelet okolo doteraz najvzdialenejšieho telesa, k akému sa ľudstvo vydalo - záhadného objektu nazvaného Ultima Thule na okraji našej Slnečnej sústavy. To zároveň znamená, že sonda by mohla byť teoreticky schopná podniknúť aj ďalšiu misiu k niektorému z ešte vzdialenejších telies, ak sa tak NASA rozhodne.

Autor: NASA / JHUAPL / SwRI . Tím vedcov New Horizons vytvoril prvý stereo obraz Ultima Thule. Tento obrázok si môžete prezrieť pomocou stereo okuliarov, aby ste odhalili trojrozmerný tvar objektu Kuiperového pásu.

(SITA) - New Horizons absolvovala prelet okolo Ultima Thule na Nový rok 1. januára už o 06.33 SEČ, signál zo sondy, ktorý potvrdil, že všetko prebehlo v poriadku. Sonda zároveň poslala prvé snímky skúmaného objektu, z ktorých NASA vybrala tie najfotogenickejšie.

 

Sonda New Horizons, ktorá v júli 2015 preletela okolo Pluta, sa dostala k Ultima Thule na vzdialenosť 3 500 kilometrov. Ide o ľadové teleso, ktoré sa nachádza v Kuiperovom páse, pásme drobných planétok na okraji Slnečnej sústavy, a ktorému trvá oblet okolo Slnka takmer 300 pozemských dní. Teleso Ultima Thule sa nachádza až 6,5 miliardy kilometrov od Zeme a podľa niektorých vedcov by to mohli byť dokonca až dve telesá, ktoré na seba narazili v dôsledku príťažlivosti a rotujú okolo seba.

 

Sonda New Horizons sa okrem preletu okolo Pluta a Ultima Thule vyznamenala aj tým, že v decembri 2016 roka poslala snímky z doteraz najvzdialenejšieho bodu vo vesmíre, aký sa ľudstvu podarilo odfotografovať. Najskôr 5. decembra odfotografovala vzdialenú hviezdokopu pomenovanú Studňa prianí a o necelé dve hodiny nato svoj vlastný rekord ešte prekonala, keď odfotografovala dva objekty v Kuiperovom páse, pomenované 2012 HZ84 a 2012 HE85.

 

Fotografie vznikli vo vzdialenosti 6,12 miliárd kilometrov od Zeme a New Horizons tak prekonala sondu Voyager 1, ktorá dovtedy držala rekord za najvzdialenejší fotografický počin. Bola ním fotografia známa ako Pale Blue Dot (Bledomodrá bodka), ktorú Voyager 1 nasnímal v roku 1990 a ktorá zobrazuje našu planétu ako miniatúrnu bodku videnú z vesmíru, zo vzdialenosti 6,06 miliardy kilometrov.

 

Informácie pochádzajú z webstránky britskej spoločnosti BBC a z archívu agentúry SITA.

 

Pôvodný článok: https://www.bbc.com/news/science-environment-46729898


(c) 2019, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.