Na Marse pristála sonda InSight

, Autor:
Po niekoľkomesačnej púti vesmírom, ktorá sa začala 5. mája štartom rakety Atlas V z leteckej základne Vandenberg v Kalifornii, v pondelok pristála na povrchu Marsu sonda InSight.

Členovia tímu Mars InSight Kris Bruvold (vľavo) a Sandy Krasner takto reagujú po tom, čo dostali potvrdenie o tom, že Mars InSight Lander sa úspešne dotkol povrchu Marsu v pondelok 26. novembra 2018 v stredisku riadenia misie v laboratóriu Jet Propulsion NASA v Pasadene (California, USA). Autor: NASA / Bill Ingalls

(SITA/AP) - Informoval o tom americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) po tom, ako do riadiaceho strediska "doletel" rádiový signál potvrdzujúci pristátie. Ten putoval od Marsu k Zemi, čo je zhruba 160 miliónov kilometrov, viac ako osem minút. Zatiaľ nie je potvrdené, či je so sondou všetko v poriadku a či bude plne fungovať.

 

Sonda v pondelok preletela marťanskou atmosférou v priebehu dvoch minút závratnou rýchlosťou takmer 20-tisíc kilometrov za hodinu a tesne pred pristátím absolvovala sériu komplikovaných prednastavených operácií. Len 15 sekúnd mala na úspešné oddelenie tepelného štítu, ktorý ju chránil počas preletu marťanskou atmosférou, ďalších desať sekúnd mala na vysunutie nôh. Celý proces od vniknutia do atmosféry až po dosadnutie na povrch Marsu trval zhruba šesť minút.

 

Sonda InSight pristála v rovníkovej oblasti Marsu, o ktorej sa predpokladá, že sa tam nenachádzajú veľké a pre misiu potenciálne nebezpečné skaly. Po pristátí by mala s pomocou mechanického ramena rozložiť vedecké prístroje na povrchu planéty vrátane špeciálne vyvinutého seizmometra.

 

Cieľom misie InSight je pochopiť procesy, ktoré formovali kamenné planéty vnútornej časti Slnečnej sústavy, medzi ktoré patrí aj Zem, a zároveň zaznamenávať seizmologickú aktivitu Marsu.

 

"Táto misia preskúma vnútro ďalšej terestriálnej planéty a poskytne nám predstavu o tom, aké veľké je jej jadro, plášť a kôra a dá nám možnosť porovnať to so Zemou. To má veľký význam pre pochopenie pôvodu našej Slnečnej sústavy a toho, ako sa stala tým, čím je dnes," vyjadril sa Jim Green z NASA.

 

Podľa vedcov by nám v priebehu dvoch pozemských rokov, čo sa rovná približne jednému roku na Marse, mali tri hlavné experimenty misie InSight poskytnúť 3D obraz planéty.


(c) 2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.