Rusi chcú overiť, či boli Američania naozaj na Mesiaci

, Autor:
Úlohou plánovaného pristátia ľudskej posádky na Mesiaci, ktoré avizuje do budúcnosti ruská vesmírna agentúra Roskosmos, bude zistiť, či bolo pristátie Američanov na Mesiaci v roku 1969 skutočné, alebo fingované.

Snímka z 20. júla 1969 vyhotovená počas prvého pristátia ľudí na Mesiaci v rámci misie Apolla 11. Autor: NASA Zdroj: AFP

(SITA/AP) - V sobotu to vyhlásil šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin, ktorý je zároveň vicepremiérom ruskej vlády pre zbrojný program a vesmírny výskum. Rogozin to povedal v odpovedi na otázku novinárky, či považuje misiu Apollo 11 amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) na Mesiac z júla 1969 za reálnu udalosť.

"Dali sme si za cieľ poletieť tam a zistiť, či tam (Američania na mesiaci - pozn. SITA) boli, alebo nie," vyhlásil Rogozin.

Podľa agentúry Associated Press (AP) sa Rogozin pri tomto výroku usmieval, čo by mohlo naznačovať, že ho nemyslí úplne vážne. Na druhej strane však treba brať podľa AP do úvahy aj to, že v Rusku sú konšpiračné teórie o údajne fingovanom pristátí Američanov na Mesiaci veľmi populárne, a často ich priživujú svojimi výrokmi aj najvyšší predstavitelia v štáte.


(c) 2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.