NASA vypustila satelit, ktorý bude skúmať hrúbku ľadu

, Autor:
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vypustil v sobotu na orbit na nosnej rakete Delta II satelit ICESat-2, ktorý by mal priebežne monitorovať hrúbku ľadu v blízkosti oboch pólov Zeme.

(SITA) - Ide o pokračovanie misie satelitu ICESat, ktorý sa o niečo podobné snažil začiatkom minulého desaťročia, nikdy však úplne nefungoval a jeho merania tak boli vždy obmedzené len na niekoľko mesiacov v roku. Tím stojaci za projektom satelitu ICESat-2 by chcel postupne vytvoriť na základe informácií získavaných zo satelitu okrem iného prvú mapu Antarktídy, ktorá bude obsahovať aj údaje o hrúbke ľadu.

 

Satelit ICESat-2 by mal skúmať hrúbku ľadu celoročne pomocou laserovej technológie z výšky približne 500 kilometrov nad zemským povrchom.

 

Hrúbka ľadu na Antarktíde, v Grónsku a v Arktickom oceáne sa stáva podľa klimatológov pomaly ale iste otázkou prežitia, keďže topenie ľadovcov má vplyv nielen na zvyšovanie hladiny oceánov, ale predovšetkým na ďalšie otepľovanie Zeme, ktoré by už aj bez tohto vplyvu smerovalo ku kritickým hodnotám.

 

Ľadovce v blízkosti oboch zemských pólov sa topia predovšetkým v dôsledku kontaktu s teplými oceánskymi prúdmi. Antarktída aj Grónsko strácajú každoročne miliardy ton ľadu. Alarmujúca je aj situácia v Arktickom oceáne, kde ubudli podľa aktuálnych odhadov vedcov od osemdesiatych rokov minulého storočia až dve tretiny masy ľadu.

 

Pôvodný článok: https://www.bbc.com/news/science-environment-45523524


(c) 2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.