NASA vypustila raketu so sondou k Slnku

, Autor:
Americkému Národnému úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa v nedeľu na druhý pokus podarilo vyslať raketu so sondou Parker Solar Probe k Slnku.

Štart sondy Parker Solar Probe

Eugene Parker sleduje štart sondy pomenovanej po ňom

Grafické znázornenie priebehu misie

(SITA/AP) - Štart rakety Delta IV spoločnosti United Launch Alliance prebehol v nedeľu o 03:31 miestneho času (09:31 stredoeurópskeho letného času) na Myse Canaveral na Floride bez problémov, na rozdiel od prvého pokusu, ktorý museli v sobotu odložiť pre technické problémy. Krátko pred plánovaným sobotňajším štartom sa totiž objavil problém s tlakom hélia a na jeho vyriešenie v štartovacom okne nezostal dostatok času.

 

Cieľom sondy, ktorá nesie meno po astrofyzikovi Eugeneovi Parkerovi z University of Chicago, je preskúmať elektrické a magnetické polia Slnka, jeho plazmu, energetické častice, ako aj zaznamenať slnečný vietor. Sonda by mala pritom vstúpiť do časti slnečnej atmosféry známej ako koróna a mala by sa k nej priblížiť na vzdialenosť, ktorá bude predstavovať štyri percentá vzdialenosti medzi Slnkom a Zemou.To bude sedemkrát bližšie ako sa dosiaľ podarilo akémukoľvek inému pozemskému stroju.

 

Parker Solar Probe by mala v októbri preletieť okolo Venuše a do tesnej blízkosti Slnka - 6 miliónov kilometrov od jeho povrchu - by sa mala prvýkrát dostať v novembri. Celkovo sa k Slnku má priblížiť až 24 krát v priebehu nasledujúcich siedmich rokov.

 

Úspešný štart rakety v nedeľu priamo na mieste oslavovali tisícky nadšencov vesmírneho výskumu a bol medzi nimi aj 91-ročný astrofyzik Eugene Parker, ktorého meno slnečná sonda nesie. Podľa agentúry Associated Press je to vôbec prvýkrát, čo NASA pomenovala vesmírne teleso po niekom, kto je stále nažive.


(c) 2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.