Hajabusa 2 dorazila k asteroiduRyugu

, Autor:
Japonská sonda Hajabusa 2 dorazila k svojmu cieľu, asteroidu Ryugu. Jej úlohou je teleso zblízka preskúmať a tiež zozbierať vzorky hornín a pôdy, ktoré by mala neskôr priniesť na Zem.

Foto: JAXA

(SITA) - Japonská národná vesmírna agentúra JAXA vypustila sondu 3. decembra 2014 z vesmírneho strediska Tanegašima. Skúmaním 900 metrov širokého asteroidu, ktorý je vzdialený zhruba 290 miliónov kilometrov, by mala Hajabusa 2 stráviť asi rok a pol. Na cestu naspäť by sa mala vydať v decembri 2019 a vzorky by mali na Zem doraziť v roku 2020.

"Najprv budeme starostlivo skúmať povrchové charakteristiky. Potom sa rozhodneme pre miesto pristátia, teda odkiaľ vezmeme materiál," vysvetlil manažér misie Makoto Jošikawa z japonského Inštitútu pre vesmírnu vedu (ISAS). Následne podľa jeho slov vyšlú k asteroidu medený projektil, ktorý na povrchu vytvorí kráter.

"O vytvorenie krátera sa pokúsime možno budúcu jar. Potom sa naše zariadenie pokúsi z krátera získať podpovrchový materiál," opísal ďalej.

Ide o druhú misiu JAXA k asteroidu po tom, čo v roku 2003 vypustila do vesmíru sondu Hajabusa, ktorá o dva roky neskôr pristála na asteroide Itokawa. Z jeho povrchu odobrala vzorky prachu, ktoré v roku 2010 dopravila na Zem. Samotná sonda pri návrate zhorela v atmosfére.

Pôvodný článok: https://www.bbc.com/news/science-environment-44603120


(c) 2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.