Rover Opportunity sa odmlčal, Mars pokryla piesočná búrka

, Autor:
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) stratil kontakt s roverom Opportunity na Marse. Stredisko letovej kontroly sa s ním pokúšalo nadviazať spojenie naposledy v noci z utorka 12. na stredu 13.6., no neúspešne.

Autor: NASA

(SITA/AP) - Podľa NASA je dôvodom silná piesočná búrka, ktorá na Marse začala vyčíňať už koncom mája a momentálne už pokrýva štvrtinu povrchu planéty. Búrka znemožňuje slnečnému žiareniu prenikať na povrch planéty a rover sa tak nemôže nabíjať.

 

Podľa odborníkov z NASA potrvá ešte určite aspoň niekoľko dní, kým solárne panely Opportunity zachytia dostatok slnečného žiarenia na to, aby prístroj začal opäť riadne fungovať. Batérie Opportunity sú podľa NASA zrejme momentálne schopné udržiavať v chode len časovač, ktorý však prístroj v správny čas "zobudí" a vykoná pravidelnú kontrolu úrovne dobitia batérií.

 

Rover Opportunity spolu s roverom Spirit vypustila NASA v roku 2003 a oba pristáli na Marse, každý na inom území, v januári 2004. Ich úlohou je čo najdetailnejší prieskum marťanského povrchu. Oba rovery výrazne prekonali svoju očakávanú životnosť, Spirit fungoval, i keď s neustálymi problémami, do roku 2010, Opportunity funguje až do dnešných dní. Oba pritom mali očakávanú životnosť len 90 marťanských dní. Jeden deň na Marse trvá 24 hodín a 40 a pol minúty.


(c) 2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.