Čína vyslala k Mesiacu satelit, ktorý pomôže s preskúmaním jeho odvrátenej strany

, Autor:
Čína vyslala v pondelok do vesmíru satelit, ktorý je súčasťou jej programu s cieľom preskúmať odvrátenú stranu Mesiaca. Krajina plánuje ešte počas tohto roka na pomerne neznámej strane Mesiaca pristáť so sondou a družica Čchüe-čchiao (v preklade Stračí most) zabezpečí komunikačné spojenie medzi tamojšou misiou Čchang-e 4 a Zemou.

(SITA/AP) - Satelit vyniesla do vesmíru raketa Čchang-čeng-4C (Dlhý pochod-4C), ktorá vyštartovala zo základne Si-čchang v provincii S'-čchuan na juhozápade krajiny. Informovala o tom Čínska národná vesmírna agentúra (CNSA).

 

Vyslanie satelitu je "kľúčovým krokom" v misii, vyjadril sa pre tlačovú agentúru Sinchua projektový manažér Čang Li-chua s tým, že ich čakajú ešte viaceré výzvy. Medzi ne patrí upravenie obežnej dráhy satelitu, "brzdenie" blízko Mesiaca a využitie mesačnej gravitácie v jeho prospech.

 

Čína dlhodobo pracuje na rozvoji svojho ambiciózneho vesmírneho programu. Od roku 2003, keď vyslala do kozmu prvú misiu s ľudskou posádkou, sa jej už podarilo napríklad uskutočniť výstup do otvoreného vesmíru. V roku 2013 na Mesiaci pristála so svojím prieskumným vozidlom Nefritový králik a na budúci rok na ňom plánuje pristáť aj so sondou v rámci misie Čchang-e 5, ktorej cieľom je dopraviť na Zem vzorky. Bude to pritom po prvý raz od roku 1976. Okrem iného tiež plánujú v 20. rokoch tohto storočia pristáť s prieskumným vozidlom na Marse.


(c) 2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.