Hodina Zeme opäť ponorí do tmy desiatky krajín vrátane Slovenska

, Autor:
Do Hodiny Zeme sa tento rok na Slovensku zapojí najmenej 24 miest a obcí, 17 pamiatok, 43 firiem a organizácií a 11 škôl.

(SITA) - Slovensko sa po deviaty raz zapojí do najväčšej svetovej kampane na ochranu životného prostredia pod názvom Hodina Zeme. V sobotu 24. marca presne o 20:30 na hodinu zhasnú svetlá v stovkách miest na celom svete, v tme sa ocitnú aj pamiatky, rôzne organizácie a inštitúcie, školy a iné budovy, čím podporia myšlienku väčšej ochrany našej planéty. Do Hodiny Zeme sa tento rok na Slovensku zapojí najmenej 24 miest a obcí, 17 pamiatok, 43 firiem a organizácií a 11 škôl. Najmasívnejšia celosvetová kampaň pripomína zodpovednosť každej firmy, organizácie aj jednotlivca za udržateľnú budúcnosť Zeme. Cieľom je poukázať na rýchle spotrebovávanie prírodných zdrojov, klimatické zmeny a znečistenie.

 

„Mestá, inštitúcie a firmy sa týmto symbolickým gestom aktívne vyjadrujú a podporujú zmeny v oblasti ochrany životného prostredia a chcú inšpirovať ľudí, aby žili zodpovednejšie, rozumnejšie a úspornejšie voči prírode. Hodina Zeme nám pripomína, že nielen raz za rok, ale každú minútu, deň, týždeň vieme byť ohľaduplnejší k našej planéte a vieme sa správať ekologicky. Pri bežných rozhodnutiach by sme všetci mali mať vždy na mysli, aké má naše správanie vplyv na našu Zem,“ vysvetlila Miroslava Plassmann, riaditeľka Svetového fondu na ochranu prírody (WWF Slovensko). Dodala, že cieľom Hodiny Zeme nie je ušetriť energiu za jednu hodinu, ale inšpirovať milióny ľudí na celom svete žiť zodpovednejšie, rozumnejšie a úspornejšie voči prírode a životnému prostrediu.

 

Prvý ročník Hodiny Zeme sa konal v roku 2007 v Sydney v Austrálii, kde sa na hodinu do tmy ponorila slávna budova austrálskej opery a do kampane sa zapojilo vyše dvoch miliónov ľudí. Odvtedy tento projekt podporili najväčšie metropoly po celom svete, ktoré poslednú marcovú sobotu vypnú všetky centrálne svetlá. Minulý rok sa do kampane zapojilo 187 krajín. Slovensko sa do kampane zapája od roku 2010, zastrešuje ju WWF Slovensko. V minulom roku ju podporilo takmer 50 slovenských miest, 40 pamiatok, 70 organizácií a 30 škôl. „Radi by sme aj v tomto roku vyzvali mestá, obce, inštitúcie, školy a jednotlivcov, aby podporili projekt symbolickým zhasnutím svetiel počas Hodiny Zeme a ukázali, že im problémy súvisiace s budúcnosťou našej planéty nie sú ľahostajné," uviedol Jaroslav Merc zo Slovenského zväzu astronómov.


(c) 2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.